Commerce ML Starter (8.x-1.51) - en to uk translation catalogue (46 entries)

en: Value
uk: Значення

en: Description
uk: Опис

en: Categories
uk: Категорії

en: all
uk: все

en: Reset
uk: Скинути

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Parent
uk: Батько

en: Depth
uk: Глибина

en: Catalog
uk: Каталог

en: Teaser
uk: Анонс

en: Options
uk: Опції

en: All
uk: Все

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Logo
uk: Логотип

en: Filter
uk: Фільтр

en: Gallery
uk: Галерея

en: Desc
uk: Спад

en: Stock
uk: Товарні запаси

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Parameters
uk: Параметри

en: options
uk: варіанти вибору

en: Product
uk: Товар

en: Apply
uk: Застосувати

en: Brand
uk: Фірма

en: Attached files
uk: Вкладені файли

en: Offset
uk: Зміщення

en: No name
uk: Без імені

en: Parameter
uk: Параметр

en: Is one of
uk: Один з

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
uk: Глибина буде відповідати матеріалам, теґованим термінами в ієрархії. Наприклад, якщо у вас є термін "фрукт" і дочірній термін "яблуко" глибиною 1 (або більше), тоді з фільтрація за терміном "фрукт" будуть отримані матеріали, що теґовані терміном "яблуко", так само як і терміном "фрукт". Якщо від'ємне, то все навпаки: пошук за терміном "яблуко", якщо глибина дорівнює -1 (або менше), також зачепить і матеріали з теґом "фрукт".

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: catalog
uk: каталог

en: - All -
uk: - Усе -

en: Allow multiple values
uk: Дозволити декілька значень

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
uk: Якщо позначено, користувачі можуть вводити у форму кілька значень у вигляді 1+2+3. Залежно від кількості необхідних для цього операторів JOIN, оператор AND в цьому фільтрі буде трактуватися як OR.

en: Paragraphs
uk: Абзаци

en: Metatag
uk: Мета-теґ

en: Taxonomy term ID
uk: ID терміна таксономії

en: Product variation
uk: Варіація товару

en: Old price
uk: Стара ціна
