Commerce ML Starter (8.x-1.60) - en to tr translation catalogue (40 entries)

en: Value
tr: Değer

en: Description
tr: Açıklama

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Parent
tr: Üst öge

en: Depth
tr: Derinlik

en: Default
tr: Varsayılan

en: Catalog
tr: Katalog

en: Teaser
tr: Özet

en: Options
tr: Seçenekler

en: All
tr: Tümü

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Desc
tr: Azalan

en: Stock
tr: Stok

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Parameters
tr: Parametreler

en: options
tr: seçenekler

en: Product
tr: Ürün

en: Apply
tr: Uygula

en: Attached files
tr: Eklenmiş dosyalar

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: No name
tr: İsimsiz

en: Is one of
tr: Birisidir

en: mobile
tr: mobil

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
tr: Derinlik, hiyerarşide terimlerle etiketlenmiş düğümleri eşleştirir. Örneğin, derinliği 1 (ya da daha yüksek) olan "meyve" teriminiz ve "elma" alt teriminiz varsa, "meyve" terimi için süzgeç uygulandığında, "meyve" teriminin yanı sıra "elma" terimiyle de etiketlenmiş düğümler getirilir. Negatif olması durumunda tersi geçerlidir; derinlik -1 (ya da daha düşük) olursa, "elma" araması yapıldığında, "meyve" ile etiketlenmiş düğümler de getirilir.

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Allow multiple values
tr: Birden çok değere izin ver

en: wide
tr: geniş

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
tr: Seçiliyse, kullanıcılar 1+2+3 şeklinde birden çok değer girebilir. AND, gerektireceği JOIN sayısı nedeniyle, bu süzgeçle OR olarak değerlendirilir.

en: Taxonomy term ID
tr: Sınıflandırma terimi kimliği

en: narrow
tr: dar
