Commerce ML Starter (8.x-1.82) - en to ja translation catalogue (48 entries)

en: Value
ja: 値

en: Description
ja: 説明

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Reset
ja: リセット

en: logo
ja: ロゴ

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Parent
ja: 親

en: Depth
ja: 深さ

en: Default
ja: デフォルト

en: Catalog
ja: カタログ

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Options
ja: オプション

en: All
ja: すべて

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Filter
ja: フィルター

en: Desc
ja: 降順

en: Stock
ja: 在庫

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Parameters
ja: パラメータ

en: options
ja: オプション

en: Product
ja: 商品

en: Products
ja: 商品

en: Attached files
ja: 添付ファイル

en: Offset
ja: オフセット

en: No name
ja: 名前なし

en: Embed
ja: エンベッド

en: Parameter
ja: パラメーター

en: Is one of
ja: のいずれか

en: Product options
ja: 商品オプション

en: mobile
ja: モバイル

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ja: 階層構造を持ったタームでタグ付けされているノードを、深さの範囲で一致させることができます。例えば、「フルーツ」というタームの下に「りんご」というタームがあるとして、深さ 1 （またはそれ以上）で「フルーツ」を絞り込んだら、「フルーツ」のノードと一緒に「りんご」でタグ付けされているノードも取得することができます。マイナスの値を指定すると、その逆のことが起こります。深さを -1 （またはそれ以下）で指定して「りんご」を検索すると、「フルーツ」でタグ付けされているノードも検索に一致します。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Allow multiple values
ja: 複数の値を許可する

en: wide
ja: 広

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Product image
ja: 商品画像

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
ja: 選択すると、1+2+3 の形式で複数の値を入力できます。必要となる JOIN の数のために、AND はこのフィルターを持つ OR として扱われます。

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: Metatag
ja: メタタグ

en: Taxonomy term ID
ja: タクソノミータームID

en: narrow
ja: 狭小

en: Product variation
ja: 商品バリエーション
