Commerce ML Starter (8.x-1.83) - en to hu translation catalogue (50 entries)

en: Value
hu: Érték

en: Description
hu: Leírás

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: logo
hu: logó

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Image
hu: Kép

en: Parent
hu: Szülő

en: Depth
hu: Mélység

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Catalog
hu: Katalógus

en: Teaser
hu: Bevezető

en: Options
hu: Lehetőségek

en: All
hu: Mind

en: Block
hu: Blokk

en: Page
hu: Oldal

en: Filter
hu: Szűrő

en: Gallery
hu: Galéria

en: Desc
hu: Csökk

en: Stock
hu: Készlet

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Parameters
hu: Paraméterek

en: Short description
hu: Rövid leírás

en: options
hu: lehetőségek

en: Product
hu: Termék

en: Products
hu: Termékek

en: Brand
hu: Márka

en: Attached files
hu: Csatolt fájlok

en: Offset
hu: Eltolás

en: No name
hu: Nincs név

en: Embed
hu: Beágyazás

en: Parameter
hu: Paraméter

en: Is one of
hu: Egy ezek közül

en: mobile
hu: mobil

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
hu: A mélység a hierarchiában kifejezésekkel címkézett tartalmakat fogja egyeztetni. Például, ha létezik egy „gyümölcs” kifejezés és egy „alma” gyermek kifejezés 1-es (vagy magasabb) súllyal, akkor a „gyümölcs” kifejezés szűrése azokat a tartalmakat adja vissza, amelyek „almával” és „gyümölccsel” is címkézve vannak. Ha negatív, akkor ennek a fordítottja igaz, vagyis az „alma” keresése a „gyümölccsel” címkézett tartalmakat is felveszi, ha a súly -1 (vagy kisebb).

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: catalog
hu: katalógus

en: - All -
hu: – Mind –

en: Allow multiple values
hu: Több érték engedélyezése

en: wide
hu: széles

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
hu: Ha ez ki van választva, akkor a felhasználók több értéket is megadhatnak 1+2+3 formában. A szükséges JOIN-ok száma miatt az ÉS kapcsolatokat VAGY kapcsolatokként kezeli ez a szűrő.

en: Related Products
hu: Kapcsolódó termékek

en: brand
hu: márka

en: Taxonomy term ID
hu: Taxonómiakifejezés-azonosító

en: narrow
hu: keskeny

en: Product variation
hu: Termékvariáció
