CMRF Core (2.0.2) - en to id translation catalogue (48 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: Action
id: Tindakan

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: default
id: standar

en: Image
id: Gambar

en: View
id: Lihat

en: Options
id: Opsi

en: Created
id: Dibuat

en: Separator
id: Pemisah

en: Page
id: Halaman

en: Filter
id: Saring

en: Cache
id: Tembolokan

en: Expose
id: Ekspos

en: Profile
id: Profil

en: Clear cache
id: Bersihkan tembolokan

en: Original
id: Asli

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Show
id: Tampilkan

en: API key
id: Kunci API

en: Entity
id: Entitas

en: Reversed
id: Terbalik

en: Relationships
id: Hubungan-hubungan

en: Relationship
id: Hubungan

en: Request
id: Permintaan

en: Reply
id: Balas

en: Values
id: Nilai

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Ordered list
id: Daftar terurut

en: Unordered list
id: Daftar tidak urut

en: About
id: Tentang

en: starting from @count
id: memulai dari @count

en: Display type
id: Tipe tampilan

en: Numeric
id: Bersifat Angka

en: Simple separator
id: Pembatas sederhana

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Text format
id: Format teks

en: (first item is 0)
id: (item pertama adalah 0)

en: (start from last values)
id: (dimulai dari nilai terakhir)

en: Image style
id: Gaya gambar

en: Machine Name
id: Nama Mesin

en: Asc
id: Urutan turun

en: Display @count value(s)
id: Tampilkan @count nilai
