CMRF Core (2.1.10) - en to ar translation catalogue (51 entries)

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Value
ar: القيمة

en: Type
ar: النوع

en: Action
ar: إجراء

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: default
ar: المبدئي

en: Test
ar: الاختبار

en: Image
ar: الصورة

en: Label
ar: التسمية

en: View
ar: عرض

en: ID
ar: المعرف ID

en: Options
ar: الخيارات

en: Created
ar: الإنشاء

en: Separator
ar: فاصل

en: Page
ar: الصفحة

en: Filter
ar: انتقاء

en: Desc
ar: تنازلي

en: Cache
ar: ذاكرة التخزين المؤقت

en: Expose
ar: تعرض

en: Operator
ar: العامل

en: Profile
ar: ملفات المستخدمين

en: Clear cache
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Are you sure you want to delete %name?
ar: تأكيد متأكد من حذف %name ؟

en: Show
ar: عرض

en: Entity
ar: الكيان

en: Reversed
ar: معكوس

en: Relationships
ar: العلاقات

en: Relationship
ar: العلاقة

en: Reply
ar: رد

en: Values
ar: قيم

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Ordered list
ar: قائمة مرتبة (ol)

en: Unordered list
ar: قائمة غير مرتبة (ul)

en: About
ar: حول

en: starting from @count
ar: انطلاقًا من  @count

en: Display type
ar: نوع العرض

en: Numeric
ar: رقمي

en: Items per page
ar: العناصر لكل صفحة

en: - All -
ar: - الكل -

en: Text format
ar: تنسيق النص

en: (first item is 0)
ar: أول عنصر هو 0

en: (start from last values)
ar: ابدأ من القيمة الأخيرة

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: Machine Name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي
