CMS Content Sync (3.0.14) - en to fr translation catalogue (96 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: Is
fr: Est

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Language
fr: Langue

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: required
fr: requis

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Priority
fr: Priorité

en: new
fr: nouveau

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: all
fr: tout

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: default
fr: défaut

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Weight
fr: Poids

en: none
fr: aucun(e)

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Export
fr: Exporter

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Access
fr: Accès

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Updates
fr: Mises à jour

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Check
fr: Vérifier

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Site name
fr: Nom du site

en: Source URL
fr: URL source

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Fields
fr: Champs

en: Advanced
fr: Avancé

en: Inactive
fr: Inactif

en: here
fr: ici

en: Allow
fr: Autoriser

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Handler
fr: Gestionnaire

en: Sort by
fr: Trier par

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Change
fr: Modifier

en: in
fr: dans

en: Entity
fr: Entité

en: missing
fr: manquant

en: Authentication
fr: Authentification

en: New
fr: Nouveau

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select
fr: Sélectionner

en: is
fr: est

en: Base URL
fr: URL de base

en: Synchronization
fr: Synchronisation

en: Connect
fr: Connexion

en: Usage
fr: Utilisation

en: Compatibility
fr: Compatibilité

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Data
fr: Données

en: deleted
fr: supprimé

en: Not supported
fr: Non pris en charge

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Push
fr: Pousser

en: changed
fr: changé

en: Registration
fr: Inscription

en: Is one of
fr: Fait partie de

en: Create new
fr: Créer nouveau

en: Export configuration
fr: Exporter la configuration

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Checkboxes
fr: Cases à cocher

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Variant
fr: Variante

en: Critical
fr: Critique

en: Entity Type
fr: Type d'entité

en: restore
fr: restaurer

en: Parent entity
fr: Entité parente

en: Do you want to continue?
fr: Voulez-vous continuer ?

en: Bulk update
fr: Mise à jour en masse

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Default moderation state
fr: État de modération par défaut

en: Master
fr: Principal

en: Referenced
fr: Référencé(e)

en: Last import
fr: Dernière importation

en: Handler settings
fr: Paramètres de gestionnaire (handler)

en: Basic Auth
fr: Authentification basique

en: Log data is corrupted and cannot be unserialized: @message
fr: Les données du journal sont corrompues et ne peuvent pas être dé-sérialisées : @message
