CMS Content Sync (3.0.19) - en to id translation catalogue (71 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Content
id: Konten

en: Is
id: Adalah

en: Type
id: Jenis

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Language
id: Bahasa

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: required
id: dibutuhkan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Priority
id: Prioritas

en: Action
id: Tindakan

en: new
id: baru

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Overview
id: Sekilas

en: all
id: semua

en: None
id: Tiada

en: default
id: standar

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Weight
id: Bobot

en: none
id: tidak ada

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Export
id: Ekspor

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Access
id: Akses

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Check
id: Periksa

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Site name
id: Nama situs

en: Custom
id: Tersuai

en: Fields
id: Bidang isian

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: here
id: di sini

en: Allow
id: Perbolehkan

en: Ignore
id: Abaikan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Change
id: ubah

en: in
id: dalam

en: Entity
id: Entitas

en: missing
id: hilang

en: Authentication
id: Autentikasi

en: New
id: Baru

en: Apply
id: Terapkan

en: Select
id: Pilih

en: is
id: adalah

en: Base URL
id: URL dasar

en: Usage
id: Penggunaan

en: Compatibility
id: Kompatibilitas

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Not supported
id: Tidak didukung

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Registration
id: Pendaftaran

en: Is one of
id: Adalah bagian dari

en: Export configuration
id: Pengaturan ekspor

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Critical
id: Kritis

en: Bulk update
id: Pemutakhiran masal

en: Asc
id: Urutan turun

en: Default moderation state
id: Status moderasi default

en: Log data is corrupted and cannot be unserialized: @message
id: Data log rusak dan tidak dapat diserialisasi: @message
