Codes Pool (8.x-2.0-alpha4) - en to fr translation catalogue (34 entries)

en: Status
fr: État

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: File
fr: Fichier

en: Weight
fr: Poids

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Created
fr: Créé

en: Active
fr: Actif

en: Database
fr: Base de données

en: Inactive
fr: Inactif

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Metadata
fr: Metadonnées

en: Authentication
fr: Authentification

en: Remote
fr: A distance

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Offer
fr: Offre

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Plugin configuration
fr: Configuration du plugin

en: Completed @current step of @total.
fr: @current sur @total étape(s) terminées.

en: Plugin ID
fr: Identifiant (ID) du plugin

en: Upload location
fr: Transférer l'emplacement

en: Autocomplete threshold
fr: Seuil d'autocomplétion

en: Autocomplete size
fr: Taille de l'autocomplétion

en: Autocomplete placeholder
fr: Placeholder de l'autocomplétion

en: Text that will be shown inside the autocomplete field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui sera affiché dans le champ d'autocomplétion avant qu'une valeur ne soit saisie. Cet élément est en général une simple valeur ou une courte description du format de texte attendu.

en: Autocomplete threshold: @threshold entities.
fr: Seuil de l'autocomplétion : @threshold entités.

en: Autocomplete size: @size characters
fr: Taille de l'autocomplétion : @size caractères

en: Autocomplete placeholder: @placeholder
fr: Placeholder de l'autocomplétion : @placeholder

en: No autocomplete placeholder
fr: Pas de placeholder d'autocomplétion

en: Entity select
fr: Entité par liste déroulante

en: There are no @label yet.
fr: Il n'y a pas encore de @label.
