Codes Pool (8.x-2.0-rc1) - en to pt translation catalogue (34 entries)

en: Status
pt: Estado

en: Description
pt: Descrição

en: Disabled
pt: Desativado

en: Last updated
pt: Última atualização

en: File
pt: Ficheiro

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Import
pt: Importar

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Por defeito

en: Created
pt: Criado

en: Active
pt: Ativo

en: Database
pt: Base de dados

en: Code
pt: Código

en: Inactive
pt: Inativo

en: Configuration
pt: Configuração

en: Provider
pt: Fornecedor

en: Source
pt: Fonte

en: Authentication
pt: Autenticação

en: Remote
pt: Remoto

en: Machine-readable name
pt: Nome de máquina

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Completed @current step of @total.
pt: Concluído o passo @current de @total.

en: Plugin ID
pt: ID do plugin

en: Autocomplete threshold
pt: Limiar de autocomplete

en: Autocomplete size
pt: Tamanho de autocomplete

en: Autocomplete placeholder
pt: Placeholder de autocomplete

en: Autocomplete threshold: @threshold entities.
pt: Limite de preenchimento automático: : @threshold entities.

en: Autocomplete placeholder: @placeholder
pt: Espaço reservado para preenchimento automático:  @placeholder

en: Entity select
pt: Seleccionar entidade

en: Plugin select
pt: Seleção de plug-in

en: There are no @label yet.
pt: Ainda não existe @label.
