Colossal Menu (2.1.0-beta1) - en to it translation catalogue (28 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Type
it: Tipo

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Edit
it: Modifica

en: None
it: Nessuno

en: Weight
it: Peso

en: Parent
it: Genitore

en: Label
it: Etichetta

en: Created
it: Creato

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Edit menu
it: Modifica menù

en: Changed
it: Modificato

en: Menus
it: Menù

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Starting level
it: Livello di partenza

en: Add Link
it: Aggiungi link

en: Link settings
it: Impostazioni link

en: The text to be used for this link in the menu.
it: Il testo da utilizzare nel menu per questo link.

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Edit %label
it: Modifica %label

en: Link weight among links in the same menu at the same depth. In the menu, the links with high weight will sink and links with a low weight will be positioned nearer the top.
it: La voce del menu ha un peso tra le voci che si trovano allo stesso livello. Nel menu, le voci con un peso superiore affonderanno, mentre le voci con un peso basso saranno posizionate vicino alla cima.

en: A flag for whether the link should be enabled in menus or hidden.
it: Opzione indicante quando i link debbano essere attivati o nascosti nei menu.

en: Maximum number of levels
it: Numero massimo di livelli

en: Manage menus and menu links.
it: Gestione menu e link
