Commerce Core (3.3.1) - en to ar translation catalogue (244 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Next
ar: التالي

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Prefix
ar: السابق

en: Suffix
ar: اللاحق

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: العمليات

en: PayPal
ar: باي بال

en: Attribute
ar: الخاصية

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: List
ar: قائمة

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: إزالة

en: Description
ar: الوصف

en: Log
ar: السجل

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Comments
ar: التعليقات

en: Currency
ar: العملة

en: Default currency
ar: العملة الافتراضية

en: Quantity
ar: الكمية

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Version
ar: النسخة

en: Edit
ar: تحرير

en: Search
ar: بحث

en: None
ar: لا شيء

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذه العملية.

en: Test
ar: الاختبار

en: Number
ar: رقم

en: Message
ar: الرسالة

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: Container
ar: وعاء

en: Category
ar: الفئة

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Update
ar: تحديث

en: Time
ar: الوقت

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: Length
ar: الطول

en: Format
ar: التنسيق

en: hidden
ar: مخفي

en: URL
ar: عنوان URL

en: Refresh
ar: تحديث

en: Updated
ar: تم التحديث

en: Timestamp
ar: الطابع الزمني

en: Total
ar: المجموع

en: ID
ar: المعرف ID

en: Unknown
ar: غير معروف

en: User
ar: مستخدم

en: Continue
ar: متابعة

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Created
ar: تم الإنشاء

en: Create
ar: إنشاء

en: Separator
ar: فاصل

en: Year
ar: السنة

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Never
ar: أبدًا

en: Custom
ar: مخصّص

en: Roles
ar: الأدوار

en: Comment
ar: التعليق

en: Published
ar: منشور

en: URL alias
ar: اسم عنوان URL

en: User role
ar: دور المستخدم

en: Conditions
ar: الشروط

en: Mode
ar: الوضع

en: N/A
ar: غير موجود

en: Sort order
ar: الترتيب

en: Scale
ar: النطاق

en: Month
ar: الشهر

en: Price
ar: السعر

en: Amount
ar: المبلغ

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Address
ar: العنوان

en: State
ar: الحالة

en: Code
ar: الكود

en: Owner
ar: المالك

en: Payment
ar: الدفع

en: Store
ar: المتجر

en: Company
ar: شركة

en: Example
ar: مثال

en: Poland
ar: بولندا

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Day
ar: اليوم

en: Events
ar: الفعاليات

en: Start date
ar: تاريخ البداية

en: End date
ar: تاريخ النهاية

en: Configuration
ar: الضبط

en: Other
ar: آخر

en: Attributes
ar: سمات

en: Role
ar: دور

en: Log in
ar: تسجيل الدخول

en: Checkout
ar: الأداء

en: Provider
ar: المزود

en: Expose
ar: إظهار

en: Operator
ar: العامل

en: Order
ar: الترتيب

en: Plain
ar: عادي

en: Pattern
ar: نمط

en: Send to
ar: ارسل إلى

en: Visibility settings
ar: إعدادات العرض

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Condition
ar: شرط

en: Austria
ar: النمسا

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Denmark
ar: الدانمارك

en: Estonia
ar: إستونيا

en: Finland
ar: فنلندا

en: France
ar: فرنسا

en: Greece
ar: اليونان

en: Hungary
ar: هنغاريا

en: Ireland
ar: ايرلندا

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Luxembourg
ar: لكسمبورغ

en: Malta
ar: مالطا

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Norway
ar: النرويج

en: Romania
ar: رومانيا

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Sweden
ar: السويد

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: Authoring information
ar: معلومات التأليف

en: message
ar: رسالة

en: Countries
ar: الدول

en: Display name
ar: اسم العرض

en: Today
ar: اليوم

en: Hour
ar: الساعة

en: Minute
ar: الدقيقة

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Workflow
ar: سيرة العمل

en: Are you sure you want to delete %label?
ar: هل أنت متأكد بأنك تريد حذف %label?

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Less than
ar: أصغر من

en: Sidebar
ar: الشريط الجانبي

en: Promotions
ar: العروض

en: Plugin
ar: ملحق (Plugin)

en: Duplicate
ar: استنساخ

en: Display label
ar: عرض اللافتة

en: Product
ar: المنتج

en: Payment method
ar: طريقة الدفع

en: Changed
ar: تم التغير

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Products
ar: المنتجات

en: Product types
ar: أنواع المنتجات

en: Standard
ar: معياري

en: Interval
ar: الفترة الزمنية

en: Orders
ar: الطلبات

en: Not published
ar: لم ينشر

en: Percentage
ar: النسبة المئوية

en: The username %name has not been activated or is blocked.
ar: الاسم %name غير مفعل أو ممنوع.

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Live
ar: مباشر

en: Review
ar: المراجعة

en: Complete
ar: تام

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Decimal marker
ar: الفاصلة العشرية

en: Order ID
ar: المعرف ID للطلب

en: URL path settings
ar: إعدادات المسار

en: Locked
ar: مقفل

en: Account information
ar: معلومات الحساب

en: Data
ar: المعطيات

en: Emails
ar: رسائل البريد الإلكتروني

en: - Select -
ar: - اختر -

en: Set as default
ar: تعيينه كافتراضي

en: Translate
ar: ترجمة

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: This month
ar: هذا الشهر

en: This year
ar: هذه السنة

en: Dates
ar: التواريخ

en: Password field is required.
ar: حقل كلمة المرور مطلوب.

en: Checkout settings
ar: إعدادات الأداء

en: Update cart
ar: تحديث السلة

en: products
ar: منتجات

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: Bundles
ar: حزم

en: Bundle
ar: الحزمة

en: Notify user of new account
ar: إبلاغ المستخدم بإنشاء حسابه

en: Form mode
ar: نمط الاستمارة

en: Current user
ar: المستخدم الحالي

en: Order total
ar: مجموع الطلب

en: Registration successful. You are now logged in.
ar: نجح التسجل، لقد ولجت الآن.

en: Numeric
ar: رقمي

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: Language settings
ar: إعدادات اللغات

en: Fieldset
ar: مجموعة حقول

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Reset to alphabetical
ar: أعد إلى الأبجدي

en: Entities
ar: الكيانات

en: Not restricted
ar: غير مقيد

en: @count item | @count items
ar[0]: @count عنصر
ar[1]: @count items

en: Payment instructions
ar: تعليمات الدفع

en: visible
ar: ظاهر

en: Reusable
ar: قابل لإعادة الاستخدام

en: Add some items to your cart and then try checking out.
ar: أضف بعض العناصر إلى سلتك ثم بعدها حاول الأداء.

en: Access checkout
ar: الوصول إلى الأداء

en: Complete a purchase through the checkout form.
ar: إتمام عملية شراء  من خلال استمارة الأداء.

en: Unit price
ar: ثمن الوحدة

en: Order number
ar: رقم الطلب

en: Administer product types
ar: إدارة أنواع المنتجات

en: Thousand marker
ar: علامة الآلاف

en: Display prefix and suffix.
ar: عرض السابقة واللاحقة.

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Order balance
ar: رصيد الطلب

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: @group (historical data)
ar: @group (بيانات تاريخيّة)

en: Link label to the referenced entity
ar: تسمية الرابط بناء على الكيان المرجعي

en: Entity types
ar: أنواع الكيانات

en: - No value -
ar: - لا توجد قيمة -

en: Edit %label
ar: تحرير %label

en: Not saved yet
ar: لم يتم الحفظ بعد

en: Add @language translation for %label
ar: إضافة ترجمة @language لـ %label

en: Edit @language translation for %label
ar: تحرير ترجمة @language لـ %label

en: %name: may not be longer than @max characters.
ar: %name: لايكون اطول من  @max احرف.

en: Entity reference label display format settings
ar: إعدادات العرض التنسيقية لتسمية الكيان المرجعية

en: Plugin ID
ar: معرف الملحق (plugin ID)

en: Delete %label
ar: حذف %label

en: There are no @label yet.
ar: لا يوجد @label حتى الان.

en: Czechia
ar: التشيك
