Drupal Commerce (8.x-2.11) - en to ja translation catalogue (368 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Forgot password?
ja: パスワードお忘れですか？

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Attribute
ja: 属性

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Log
ja: ログ

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Currency
ja: 通貨

en: Default currency
ja: デフォルトの通貨

en: Quantity
ja: 数量

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Login
ja: ログイン

en: Edit
ja: 編集

en: Search
ja: 検索

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Test
ja: テスト

en: Number
ja: 数値

en: Password
ja: パスワード

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Summary
ja: 概要

en: Update
ja: 更新

en: Time
ja: 時間

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Length
ja: 長さ

en: Format
ja: フォーマット

en: hidden
ja: 非表示

en: Total
ja: 合計

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: Email
ja: メール

en: Options
ja: オプション

en: Created
ja: 作成

en: Create
ja: 作成

en: Active
ja: アクティブ

en: Year
ja: 年

en: Never
ja: なし

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: Published
ja: 掲載

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: Conditions
ja: 条件

en: Mode
ja: モード

en: Month
ja: 月

en: Price
ja: 価格

en: Customer
ja: 顧客

en: Amount
ja: 量

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Add to cart
ja: カートに入れる

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Code
ja: コード

en: Owner
ja: 所有者

en: Payment
ja: 決済

en: Payments
ja: 決済

en: Store
ja: ストア

en: Poland
ja: ポーランド

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Events
ja: イベント

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Other
ja: その他

en: Attributes
ja: 属性

en: Role
ja: 役割

en: Log in
ja: ログイン

en: order
ja: 注文

en: Checkout
ja: 購入手続き

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Expose
ja: 外部設置

en: Operator
ja: オペレータ

en: Order
ja: オーダー

en: Plain
ja: プレーン

en: Expires
ja: 期限切れ

en: Visibility settings
ja: 表示の設定

en: Germany
ja: ドイツ

en: Condition
ja: コンディション

en: Austria
ja: オーストリア

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czech Republic
ja: チェコ

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Estonia
ja: エストニア

en: Finland
ja: フィンランド

en: France
ja: フランス

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Italy
ja: イタリア

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Malta
ja: マルタ

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Spain
ja: スペイン

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Switzerland
ja: スイス

en: United Kingdom
ja: 英国

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: seconds
ja: 秒

en: List price
ja: 希望小売価格

en: Manual
ja: 手動

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Display name
ja: 表示名

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: Greater than
ja: 大なり記号(&gt;)

en: Less than
ja: 小なり記号(&lt;)

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Tax rate
ja: 税率

en: Product type
ja: 商品タイプ

en: Promotions
ja: プロモーション

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Duplicate
ja: 複製

en: Shopping cart
ja: ショッピングカート

en: Cart
ja: カート

en: Coupons
ja: クーポン

en: Discount
ja: 割引

en: Display label
ja: ディスプレイラベル

en: Product
ja: 商品

en: Subtotal
ja: 小計

en: Billing address
ja: 請求先住所

en: Payment method
ja: 決済方法

en: Changed
ja: 変更済

en: Completed
ja: 完了

en: American Express
ja: アメリカンエクスプレス

en: Refund
ja: 払い戻し

en: Products
ja: 商品

en: Product types
ja: 商品タイプ

en: Standard
ja: 標準

en: Orders
ja: 注文

en: Not published
ja: 非掲載

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: The username %name has not been activated or is blocked.
ja: ユーザー名 %name はまだアクティブ化されていないか、ブロックされています。

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Live
ja: ライブ

en: Review
ja: 確認する

en: Complete
ja: 完了

en: Default value
ja: デフォルト値

en: log
ja: ログ

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Order ID
ja: 注文ID

en: URL path settings
ja: URLエイリアスの設定

en: Services
ja: サービス

en: Usage
ja: 使用方法

en: product
ja: 商品

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Locked
ja: ロック

en: Data
ja: データ

en: Emails
ja: メールアドレス

en: Billing information
ja: 請求情報

en: Transaction mode
ja: 取引モード

en: Contact email
ja: 連絡先メールアドレス

en: Zone
ja: ゾーン

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Product information
ja: 商品情報

en: Step
ja: ステップ

en: Currency code
ja: 通貨記号

en: Currencies
ja: 通貨

en: Payment methods
ja: 決済方法

en: Visa
ja: VISA

en: Credit card
ja: クレジットカード

en: Dates
ja: 日付

en: Address book
ja: アドレス帳

en: Generate
ja: 生成する

en: Variations
ja: バリエーション

en: Attribute name
ja: 属性名

en: Tax
ja: 税

en: Void
ja: 無効

en: You have entered an invalid credit card number.
ja: 入力されたカード番号が誤っています。

en: CVV
ja: CVV番号

en: Card type
ja: カードタイプ

en: Card number
ja: カード番号

en: Payment gateways
ja: 決済ゲートウェイ

en: Password field is required.
ja: パスワードフィールドの入力は必須です。

en: Adjustments
ja: アジャストメント

en: Radio buttons
ja: ラジオボタン

en: Cart block
ja: カートブロック

en: Checkout settings
ja: 購入手続きの設定

en: Customer information
ja: 顧客情報

en: Update cart
ja: カートを更新

en: Add product
ja: 商品を追加

en: products
ja: 商品

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Bundles
ja: バンドル

en: Bundle
ja: バンドル

en: Symbol
ja: 通貨記号

en: Current user
ja: 現在のユーザー

en: Add to cart form
ja: "カートへ入れる" フォーム

en: The product title.
ja: 商品のタイトル。

en: Total price
ja: 合計価格

en: Numeric
ja: 数値

en: Provide a password for the new account in both fields.
ja: 上の両方のフィールドに新しいアカウントのパスワードを入力してください。

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Language settings
ja: 言語の設定

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Reset to alphabetical
ja: アルファベット順にリセット

en: Coupon code
ja: クーポンコード

en: Apply coupon
ja: クーポン適用

en: Offer
ja: オファー

en: Allowed roles
ja: 許可された役割

en: Not restricted
ja: 制限なし

en: Product attributes
ja: 商品属性

en: @count item | @count items
ja[0]: @count 項目
ja[1]: @count 項目

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Order type
ja: 注文タイプ

en: Pane
ja: ペイン

en: Confirm email
ja: 確認メール

en: Reusable
ja: 再利用可能

en: Your shopping cart is empty.
ja: ショッピングカートは空です。

en: Access checkout
ja: 購入手続きへのアクセス

en: Complete a purchase through the checkout form.
ja: 購入手続きフォームを通じて購入を完了します。

en: Unit price
ja: 単価

en: Order number
ja: 注文番号

en: The order number displayed to the customer.
ja: 顧客へ表示する注文番号。

en: Administer product types
ja: 商品タイプを管理

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Numeric code
ja: 数字コード

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Default quantity
ja: デフォルトの数量

en: Quantity text field
ja: 数量テキストフィールド

en: Tax type
ja: 税タイプ

en: Panes
ja: ペイン

en: Tax rates
ja: 税率

en: Tax types
ja: 税タイプ

en: Label display
ja: ラベルの表示位置

en: orders
ja: 注文

en: Generate password
ja: パスワードを生成

en: Entity types
ja: エンティティタイプ

en: Product attribute
ja: 商品属性

en: Email field is required.
ja: メールアドレスフィールドは入力必須です。

en: Stores
ja: ストア

en: Administer order types
ja: 注文タイプを管理

en: Reduce
ja: 減らす

en: Product variation types
ja: 商品バリエーションタイプ

en: Edit %label
ja: %label を編集

en: Last saved
ja: 最終更新

en: Not saved yet
ja: 未保存

en: Saved the %label @entity-type.
ja: %label @entity-type を保存。

en: Remove button
ja: 削除ボタン

en: (this translation)
ja: (この翻訳)

en: Plugin ID
ja: プラグインID

en: Variation type
ja: バリエーションタイプ

en: Failed:
ja: 失敗:

[ctx: Plural]
en: Disabled
ja: 無効

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
ja: いくつかの特殊文字は利用可能です。その中には空白、ピリオド ( . )、ハイフン ( - )、引用符 ( ' )、アンダースコア ( _ )、 @ 記号が含まれます。

en: Too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>.
ja: ご使用の IP アドレスからのログイン試行失敗回数が多すぎます。この IP アドレスは一時的にブロックされます。後でもう一度試すか、<a href=":url">新しいパスワードを要求</a>してください。

en: Delete %label
ja: %label を削除

en: Entity select widget settings
ja: エンティティ選択ウィジェットの設定

en: Autocomplete threshold
ja: 自動補完のしきい値

en: Autocomplete size
ja: 自動補完のサイズ

en: Autocomplete placeholder
ja: 自動補完のプレースホルダー

en: Hide if there's only one bundle.
ja: バンドルがひとつだけなら非表示。

en: Shopping cart settings
ja: ショッピングカートの設定

en: Shopping cart form view
ja: ショッピングカートフォームビュー

en: Adds a text field for editing the quantity.
ja: 数量を変更するテキストフィールドを追加します。

en: Create a new order
ja: 新しい注文を作成

en: Order types
ja: 注文タイプ

en: The price of a single unit.
ja: 1単位の価格。

en: Billing profile
ja: 請求先プロフィール

en: The order state.
ja: 注文の状態。

en: The total price of the order.
ja: 注文の合計金額。

en: The time when the order was created.
ja: 注文の作成日時。

en: The time when the order was last edited.
ja: 注文の最終更新日時。

en: Existing customer
ja: 既存の顧客

en: New customer
ja: 新しい顧客

en: The order %label has been successfully saved.
ja: 注文 %label を保存しました。

en: Defines the Currency entity.
ja: 通貨エンティティを定義します。

en: Manage your currencies.
ja: 通貨を管理します。

en: Default price formatter settings
ja: デフォルトの価格フォーマッター設定

en: The number of digits after the decimal sign.
ja: 小数点以下の桁数。

en: The currency code must consist of three uppercase letters.
ja: 通貨コードは3文字の大文字アルファベットで構成してください。

en: The currency code is already in use.
ja: 通貨コードはすでに使用されています。

en: The numeric code must consist of three digits.
ja: 数字コードは3桁の数字で構成してください。

en: The numeric code is already in use.
ja: 数字コードはすでに使用されています。

en: Saved the %label currency.
ja: 通貨「%label」を保存しました。

en: All currencies have already been imported.
ja: すべての通貨をインポートしました。

en: Product variation type
ja: 商品バリエーションタイプ

en: Whether to display a quantity input field on the add to cart form.
ja: カートに入れるフォームに数量入力フィールドを表示するかどうか。

en: The product author.
ja: 商品の投稿者。

en: The product URL alias.
ja: 商品のURLエイリアス。

en: The time when the product was created.
ja: 商品の作成日時。

en: The time when the product was last edited.
ja: 商品の最終更新日時。

en: Product variation
ja: 商品バリエーション

en: Publish selected product
ja: 選択した商品を掲載

en: Unpublish selected product
ja: 選択した商品を非掲載

en: Store types
ja: ストアタイプ

en: Administer store types
ja: ストアタイプの管理

en: Store type
ja: ストアタイプ

en: The store type.
ja: ストアの種別。

en: The store owner.
ja: ストアのオーナー。

en: The store name.
ja: ストアーの名前。

en: Store email notifications are sent from this address.
ja: ストアーからのメールはこのアドレスを差出人として送信されます。

en: The store address.
ja: ストアーの所在地。

en: Saved the %label store.
ja: %labelストアーを保存しました。

en: Saved the %label store type.
ja: %labelストアータイプを保存しました。

en: Saved the %label tax type.
ja: 税タイプ「%label」を保存しました。

en: Size of the input field in characters.
ja: 入力フィールドのサイズ（文字数）。

en: Text that will be shown inside the autocomplete field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値を入力するまで自動補完フィールドに表示される文字列。このヒントは、値のサンプルや入力形式の簡単な説明によく用いられます。

en: Autocomplete threshold: @threshold entities.
ja: 自動補完のしきい値: @threshold 個のエンティティ

en: Autocomplete size: @size characters
ja: 自動補完のサイズ: @size 文字

en: Autocomplete placeholder: @placeholder
ja: 自動補完のプレースホルダー: @placeholder

en: No autocomplete placeholder
ja: 自動補完のプレースホルダーなし

en: Order information
ja: 注文情報

en: Admin permission
ja: 管理者権限

en: The IP address of the order.
ja: 注文時のIPアドレス。

en: Search by username or email address
ja: ユーザー名またはメールアドレスで検索

en: anonymous user with the email %email
ja: 匿名ユーザー（メールアドレス: %email）

en: Hide if there's only one store.
ja: ストアがひとつの場合は非表示。

en: Shopping cart block view
ja: ショッピングカートブロックビュー

en: Display cart contents in dropdown
ja: カートの中身をドロップダウン形式で表示

en: Display cart contents in a dropdown
ja: カートの中身をドロップダウン形式で表示

en: Imported the selected currencies.
ja: 選択した通貨をインポートしました。

en: Generate variation titles based on attribute values
ja: 属性値をもとにバリエーションタイトルを生成

en: The default currency of the store.
ja: ストアーのデフォルトの国。

en: Checkout flow
ja: 購入手続きのフロー

en: Checkout step
ja: 購入手続きのステップ

en: Add checkout flow
ja: 購入手続きのフローを追加

en: Checkout flows
ja: 購入手続きのフロー

en: Administer checkout flows
ja: 購入手続きのフローの管理

en: Require double entry of email
ja: メールアドレスを2回入力させる

en: Allow guest checkout
ja: 未ログイン状態での購入を許可

en: No pane is displayed.
ja: 表示されるペインはありません。

en: No pane is disabled.
ja: 無効なペインはありません。

en: Continue to review
ja: 確認ページへ戻る

en: Require double entry of email: Yes
ja: メールアドレスを2回入力させる: はい

en: Require double entry of email: No
ja: メールアドレスを2回入力させる: いいえ

en: The specified emails do not match.
ja: 入力されたメールアドレスが一致しません。

en: Guest checkout: Allowed
ja: 未ログイン状態での購入: 許可

en: Guest checkout: Not allowed
ja: 未ログイン状態での購入: 不許可

en: Guest Checkout
ja: ゲスト購入

en: Proceed to checkout. You can optionally create an account at the end.
ja: 購入手続きへお進みください。ご希望であれば最後にアカウントを作成することができます。

en: The attribute value name.
ja: 属性値の名前。

en: The weight of this attribute value in relation to others.
ja: この属性値の相対的なウェイト。

en: The time when the attribute value was created.
ja: 属性値の作成日時。

en: The time when the attribute value was last edited.
ja: 属性値の最終更新日時。

en: Product attribute value
ja: 商品属性値

en: Deleting a product attribute will delete all of its values. This action cannot be undone.
ja: 商品属性を削除すると、その値もすべて削除されます。この操作は元に戻すことができません。

en: @config was successfully deleted
ja: @configを削除しました

en: There are no @label yet.
ja: @labelはまだありません。
