Commerce Core (8.x-2.19) - en to is translation catalogue (244 entries)

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Status
is: Staða

en: Forgot password?
is: Ertu búin(n) að gleyma lykilorðinu?

en: Prefix
is: Forskeyti

en: Suffix
is: Viðskeyti

en: Delete
is: Eyða

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Attribute
is: Eigindi

en: Value
is: Gildi

en: Username
is: Notendanafn

en: Email address
is: Netfang

en: Item
is: Hlutur

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: Cancel
is: Hætta við

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Description
is: Lýsing

en: Log
is: Kerfisskrá

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Currency
is: Gjaldmiðill

en: Default currency
is: Sjálfgefinn gjaldmiðill

en: Quantity
is: Magn

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Categories
is: Flokkar

en: Login
is: Innskráning

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: None
is: Engin

en: This action cannot be undone.
is: Ekki er hægt að afturkalla þessa aðgerð.

en: Test
is: Prófa

en: Number
is: Númer

en: Message
is: Skilaboð

en: Password
is: Lykilorð

en: Country
is: Land

en: Weight
is: Vægi

en: Category
is: Flokkur

en: Settings
is: Stillingar

en: Name
is: Nafn

en: Label
is: Merking

en: Save
is: Vista

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Summary
is: Samantekt

en: Update
is: Uppfæra

en: Time
is: Tími

en: Add
is: Bæta við

en: View
is: Skoða

en: Length
is: Lengd

en: Format
is: Stílsnið

en: hidden
is: falið

en: Updated
is: Uppfært

en: Timestamp
is: Tímastimpill

en: Total
is: Samtals

en: ID
is: Kenni

en: Unknown
is: Óþekkt

en: User
is: Notandi

en: Continue
is: Halda áfram

en: Email
is: Netfang

en: Error
is: Villa

en: Options
is: Möguleikar

en: Created
is: Stofnað

en: Create
is: Stofna

en: All
is: Allt

en: Year
is: Ár

en: Date format
is: Dagsetningarsnið

en: Block
is: Blokk

en: Page
is: Síða

en: Never
is: Aldrei

en: Custom
is: Sérsniðið

en: Roles
is: Hlutverk

en: Published
is: Birt

en: Filter
is: Sía

en: Conditions
is: Skilyrði

en: Mode
is: Hamur

en: N/A
is: Á ekki við

en: Month
is: Mánuður

en: Price
is: Verð

en: Customer
is: Viðskiptavinur

en: Amount
is: Upphæð

en: Unlimited
is: Ótakmarkað

en: Add to cart
is: Setja í körfu

en: Address
is: Heimilisfang

en: State
is: Fylki

en: Code
is: Kóði

en: Owner
is: Eigandi

en: Payment
is: Greiðslumáti

en: payment
is: greiðsla

en: Payments
is: Greiðslur

en: Store
is: Verslun

en: Poland
is: Pólland

en: Portugal
is: Portúgal

en: Day
is: Dagur

en: Events
is: Viðburðir

en: Start date
is: Hefst þann:

en: End date
is: Lýkur þann:

en: SKU
is: VN

en: Role
is: Hlutverk

en: Log in
is: Skrá  inn

en: Online
is: Tengdir

en: Checkout
is: Ganga frá pöntun

en: Order
is: Pöntun

en: Expires
is: Fyrnist

en: Germany
is: Þýskaland

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Austria
is: Austurríki

en: Belgium
is: Belgía

en: Bulgaria
is: Búlgaría

en: Cyprus
is: Kýpur

en: Denmark
is: Danmörk

en: Estonia
is: Eistland

en: Finland
is: Finnland

en: France
is: Frakkland

en: Greece
is: Grikkland

en: Hungary
is: Ungverjaland

en: Ireland
is: Írland

en: Italy
is: Ítalía

en: Latvia
is: Lettland

en: Lithuania
is: Litháen

en: Luxembourg
is: Lúxemborg

en: Netherlands
is: Holland

en: Norway
is: Noregur

en: Romania
is: Rúmenía

en: Slovakia
is: Slóvakía

en: Slovenia
is: Slóvenía

en: Spain
is: Spánn

en: Sweden
is: Svíþjóð

en: Switzerland
is: Sviss

en: United Kingdom
is: Bretland

en: Authoring information
is: Upplýsingar um höfund

en: Create account
is: Stofna aðgang

en: seconds
is: sekúndur

en: List price
is: Listaverð

en: Commerce
is: Verslun

en: Countries
is: Lönd

en: ‹ previous
is: ‹ fyrri

en: next ›
is: næsta ›

en: Display name
is: Birta nafn

en: Hour
is: Klukkustund

en: Workflow
is: Vinnuflæði

en: Contact information
is: Tengiliðaupplýsingar

en: Product type
is: Gerð vöru

en: Promotions
is: Kynningar

en: Shopping cart
is: Innkaupakarfa

en: Discount
is: Afsláttur

en: Product
is: Vara

en: Subtotal
is: Millisumma

en: Billing address
is: Heimilisfang greiðanda

en: Payment method
is: Greiðsluháttur

en: Completed
is: Lokið

en: Products
is: Vörur

en: Orders
is: Pantanir

en: Not published
is: Ekki birt

en: Percentage
is: Prósenta

en: The username %name has not been activated or is blocked.
is: Notendanafnið %name hefur ekki verið virkjað eða er útilokað.

en: ‹ Previous
is: < Fyrri

en: Unpublished
is: Ekki birt

en: Review
is: Yfirlestur

en: Complete
is: Lokið

en: Default value
is: Sjálfgildi

en: Timezone
is: Tímabelti

en: Apply
is: Virkja

en: log
is: skrá

en: Croatia
is: Króatía

en: URL path settings
is: Stillingar URL slóða

en: product
is: vara

en: « first
is: « fremsta

en: last »
is: aftasta »

en: Emails
is: Netföng

en: Billing information
is: Greiðsluupplýsingar

en: Go back
is: Til baka

en: - Select -
is: - Velja -

en: Currency code
is: Gjaldmiðilskóði

en: Currencies
is: Gjaldmiðlar

en: Total paid
is: Samtals greitt

en: Credit card
is: Kreditkort

en: Dates
is: Dagsetningar

en: Product variations
is: Vörutilbrigði

en: Card type
is: Kortategund

en: Card number
is: Kortanúmer

en: Payment gateways
is: Greiðslugáttir

en: Password field is required.
is: Það verður að velja lykilorð.

en: Customer information
is: Upplýsingar um viðskiptavin

en: Update cart
is: Uppfæra körfu

en: Add product
is: Bæta við vöru

en: Select an address
is: Veldu heimilisfang

en: products
is: vörur

en: IP address
is: IP vistfang

en: Billing Information
is: Greiðsluupplýsingar

en: No products available.
is: Engar vörur í boði.

en: Order total
is: Heildarupphæð

en: Registration successful. You are now logged in.
is: Skráning tókst. Þú ert nú skráð(ur) inn á vefinn.

en: Add to cart form
is: Setja í körfu

en: Total price
is: Heildarupphæð

en: Provide a password for the new account in both fields.
is: Skrifaðu lykilorð fyrir nýja aðganginn í báða reitina.

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -

en: Reset to alphabetical
is: Endurstilla í stafrófsröð

en: Greater than or equal to
is: Er stærra en eða jafnt og

en: Less than or equal to
is: Er minna en eða jafnt og

en: currency
is: gjaldmiðill

en: Offer
is: Tilboð

en: No orders available.
is: Engar pantanir fundust.

en: Not restricted
is: Ekki takmarkað

en: Product attributes
is: Eigindi vöru

en: View own orders
is: Skoða eigin pantanir

en: Confirm email
is: Staðfesta netfang

en: Your shopping cart is empty.
is: Innkaupakarfan er tóm.

en: Unit price
is: Einingaverð

en: Administer payments
is: Sjá um greiðslur

en: Default quantity
is: Sjálfgefin magntala

en: Delete order
is: Eyða pöntun

en: Quantity text field
is: Magntölu textasvæði

en: @group (historical data)
is: @group (söguleg gögn)

en: Administer payment methods
is: Sjá um greiðsluaðferðir

en: Shipping information
is: Afhendingarstaður

en: Stores
is: Verslanir

en: Product category
is: Vöruflokkur

en: - No value -
is: - Ekkert gildi -

en: Edit %label
is: Breyta %label

en: Thank you for your order!
is: Takk fyrir pöntunina!

en: Last saved
is: Síðast vistað

en: (this translation)
is: (þessi þýðing)

en: @card_type ending in @card_number
is: @card_type sem endar á @card_number

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
is: Nokkrir sérstafir eru leyfðir, m.a. bil, punktur (.), áherslustrik (-), úrfellingakomma ('), undirstrik (_) og @ merkið.

en: currency from @field_name
is: gjaldmiðill frá @field_name

en: Manage your products.
is: Vörustjórnun

en: Publish new products of this type by default.
is: Gefa sjálfkrafa út vörur af þessari tegund.

en: User orders
is: Pantanir notanda

en: Products can't be created until a store has been added. @link
is: Ekki er hægt að bæta við vörum fyrr en að verslun hefur verið stofnuð. @link

en: Pay and complete purchase
is: Greiða og ganga frá kaupum

en: Returning Customer
is: Skráður viðskiptavinur

en: Order summary view
is: Gagnasýn samantekt pöntunar

en: Checkout Order Summary
is: Samantekt pöntunar

en: Order Confirmation
is: Staðfesting á pöntun

en: Order summary
is: Samantekt pöntunar

en: Use a View to display the order summary
is: Notaðu gagnasýn til að birta samantekt pöntunar

en: Customer role
is: Hlutverk viðskiptavinar

en: The list price.
is: Listaverðið.

[ctx: Commerce]
en: Orders
is: Pantanir

[ctx: Commerce]
en: orders
is: pantanir
