Commerce Core (8.x-2.31) - en to hi translation catalogue (194 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Status
hi: अवस्था

en: Forgot password?
hi: पासवर्ड भूल गए?

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: PayPal
hi: पेपैल

en: Attribute
hi: विशेषता

en: Value
hi: मान

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Item
hi: वस्तु

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: List
hi: सूची

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Log
hi: गतिविधि संदेश

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Currency
hi: मुद्रा

en: Default currency
hi: डिफ़ॉल्ट मुद्रा

en: Quantity
hi: मात्रा

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Categories
hi: वर्ग

en: Version
hi: संस्करण

en: Login
hi: लॉग-इन करें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Test
hi: परीक्षण

en: Number
hi: संख्या

en: Message
hi: संदेश

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Summary
hi: सारांश

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Time
hi: समय

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: Length
hi: लंबाई

en: Format
hi: प्रारूप

en: hidden
hi: छिपा हुआ

en: URL
hi: यूआरएल

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: Total
hi: कुल

en: ID
hi: आईडी

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Email
hi: ईमेल

en: Error
hi: त्रुटि

en: Options
hi: विकल्प

en: Created
hi: निर्मित

en: Create
hi: बनाएँ

en: All
hi: सभी

en: Year
hi: वर्ष

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Roles
hi: भूमिका

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: URL alias
hi: यूआरएल उपनाम

en: Conditions
hi: शर्तें

en: Mode
hi: प्रकार

en: Success
hi: सफलता

en: N/A
hi: एन / ए

en: Month
hi: माह

en: Customer
hi: ग्राहक

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Address
hi: पता

en: State
hi: अवस्था

en: Desc
hi: अवरोही

en: Code
hi: कोड

en: Store
hi: स्टोर

en: Poland
hi: पोलैंड

en: Portugal
hi: पुर्तगाल

en: Day
hi: दिन

en: Start date
hi: आरंभ तिथि

en: End date
hi: अंतिम तिथि

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Other
hi: अन्य

en: Attributes
hi: गुण

en: Role
hi: भूमिका

en: Log in
hi: प्रवेश

en: Online
hi: ऑनलाइन

en: Provider
hi: प्रदाता

en: Order
hi: क्रम

en: Plain
hi: सादा

en: Pattern
hi: नमूना

en: Visibility settings
hi: दृश्यता सेटिंग

en: Germany
hi: जर्मनी

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Condition
hi: अवस्था

en: Austria
hi: ऑस्ट्रिया

en: Belgium
hi: बेल्जियम

en: Bulgaria
hi: बुल्गारिया

en: Cyprus
hi: साइप्रस

en: Denmark
hi: डेनमार्क

en: Estonia
hi: एस्टोनिया

en: Finland
hi: फिनलैंड

en: France
hi: फ्रांस

en: Greece
hi: यूनान

en: Hungary
hi: हंगरी

en: Ireland
hi: आयरलैंड

en: Italy
hi: इटली

en: Latvia
hi: लातविया

en: Lithuania
hi: लिथुआनिया

en: Malta
hi: माल्टा

en: Netherlands
hi: नीदरलैंड्स

en: Norway
hi: नॉर्वे

en: Romania
hi: रोमानिया

en: Slovakia
hi: स्लोवाकिया

en: Slovenia
hi: स्लोवेनिया

en: Spain
hi: स्पेन

en: Sweden
hi: स्वीडन

en: Switzerland
hi: स्विट्जरलैंड

en: United Kingdom
hi: यूनाइटेड किंगडम

en: Authoring information
hi: संलेखन जानकारी

en: seconds
hi: क्षण

en: Commerce
hi: व्यापार

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Manual
hi: मैनुअल

en: Display name
hi: प्रदर्शित होने वाला नाम

en: Activity
hi: गतिविधि

en: Hour
hi: घंटा

en: Minute
hi: मिनट

en: Select list
hi: सूची का चयन करें

en: Workflow
hi: कार्यप्रवाह

en: Greater than
hi: से अधिक

en: Less than
hi: से कम

en: Sidebar
hi: साइडबार

en: Plugin
hi: प्लगइन

en: Duplicate
hi: प्रतिरूप

en: Display label
hi: प्रदर्शन लेबल

en: Changed
hi: बदल गया

en: Standard
hi: मानक

en: Interval
hi: मध्यान्तर

en: Not published
hi: प्रकाशित नहीं हुआ

en: The username %name has not been activated or is blocked.
hi: सदस्यनाम %name सक्रिय नहीं है या बंद किया गया है।

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Timezone
hi: समय क्षेत्र

en: Apply
hi: लागू करें

en: Croatia
hi: क्रोशिया

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: Locked
hi: अवरोधित

en: Account information
hi: खाता जानकारी

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Password field is required.
hi: पासवर्ड जरुरी है

en: Admin
hi: प्रशासन

en: IP address
hi: आईपी अड्रेस

en: Bundles
hi: बंडल

en: Bundle
hi: पोटली

en: Notify user of new account
hi: सदस्य को नये सदस्यत्व की सूचना दें

en: Numeric
hi: संख्यकिक

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: Language settings
hi: भाषा सेटिंग

en: - All -
hi: -सभी-

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Not restricted
hi: प्रतिबंधित नहीं

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Edit %label
hi: %label संपादित करें।

en: Delete %label
hi: %label हटा दें।

en: There are no @label yet.
hi: अभी तक कोई @label नहीं हैं।
