Commerce Bulk (2.0.0-beta1) - en to id translation catalogue (35 entries)

en: Title
id: Judul

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Attribute
id: Atribut

en: Action
id: Tindakan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: None
id: Tiada

en: Name
id: Nama

en: Add
id: Tambah

en: All
id: Semua

en: Page
id: Halaman

en: Fields
id: Bidang isian

en: Maximum
id: Maksimum

en: Now
id: Sekarang

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: ago
id: yang lalu

en: Product type
id: Jenis produk

en: Percentage
id: Persentase

en: Apply
id: Terapkan

en: Publish
id: Tampilkan

en: Unpublish
id: Tidak tampilkan

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Bulk update
id: Pemutakhiran masal

en: Asc
id: Urutan turun

en: variation
id: variasi

en: variations
id: variasi

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: The unique, machine-readable identifier for a variation.
id: Pengenal unik yang dapat dibaca mesin untuk variasi.

en: Product variation
id: Variasi produk
