Commerce Funds (3.0.1) - en to fr translation catalogue (75 entries)

en: Body
fr: Corps

en: Next
fr: Suivant

en: Status
fr: État

en: Approve
fr: Approuver

en: Operations
fr: Actions

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Currency
fr: Devise

en: Requested
fr: Demandé

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Country
fr: Pays

en: Label
fr: Libellé

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Check
fr: Vérifier

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Global settings
fr: Paramètres globaux

en: Details
fr: Détails

en: Amount
fr: Montant

en: Address
fr: Adresse

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Recipient
fr: Destinataire

en: Payment
fr: Paiement

en: Method
fr: Méthode

en: Users
fr: Utilisateurs

en: City
fr: Ville

en: Sort by
fr: Trier par

en: Approved
fr: Approuvé

en: Pending
fr: En attente

en: Declined
fr: Refusé

en: Transaction status
fr: Statut de la transaction

en: Payment method
fr: Mode de paiement

en: Balance
fr: Solde

en: Completed
fr: Terminé

en: No currency set
fr: Aucune monnaie définie

en: Reason
fr: Raison

en: Apply
fr: Appliquer

en: Canceled
fr: Annulé

en: Request
fr: Requête

en: Rate
fr: Taux

en: Postal Code
fr: Code postal

en: Full Name
fr: Nom complet

en: Offset
fr: Décalage

en: Fee
fr: Frais

en: Billing information
fr: Informations de facturation

en: Transaction type
fr: Type de transaction

en: About
fr: À propos

en: Release
fr: Version

en: Decline
fr: Refuser

en: Available currencies
fr: Devises disponibles

en: Total paid
fr: Total payé

en: Processed @current out of @total.
fr: @current sur @total traité(s).

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Address 2
fr: Adresse 2

en: Transfer
fr: Transférer

en: Payment instructions
fr: Instructions de paiement

en: The currency of the transaction.
fr: La devise de la transaction.

en: Hash
fr: Hachage

en: Master
fr: Principal

en: Global configuration
fr: Configuration globale

en: Transaction types
fr: Types de transaction

en: An error occurred during processing
fr: Une erreur s'est produite lors du traitement

en: A string to identify the handler instance in the admin UI.
fr: Une chaine pour identifier l'instance gestionnaire dans l'interface d'administration.

en: View all transactions
fr: Voir toutes les transactions

en: All currencies
fr: Toutes les devises

en: order item
fr: élément de commande

en: order items
fr: éléments de commande

en: You can view your order on your account page when logged in.
fr: Vous pouvez accéder à votre commande sur la page de votre profil une fois connecté.
