Commerce Point of Sale (POS) (8.x-2.0-rc2) - en to ro translation catalogue (55 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Status
ro: Stare

en: Register
ro: Înscriere

en: Username
ro: Nume utilizator

en: List
ro: Listă

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: Currency
ro: Monedă

en: Action
ro: Acțiune

en: Quantity
ro: Cantitate

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Password
ro: Parolă

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Open
ro: Deschideți

en: Add
ro: Adaugă

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Email
ro: email

en: Database
ro: Bază de date

en: Header
ro: Cap

en: Footer
ro: Subsol

en: Price
ro: Preţ

en: Customer
ro: Client

en: Amount
ro: Suma

en: Phone
ro: Telefon

en: Store
ro: Magazin

en: Users
ro: Utilizatori

en: Both
ro: Ambele

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: Change
ro: Modificare

en: Coupons
ro: Cupoane

en: Product
ro: Produs

en: Order ID
ro: ID comandă

en: Print
ro: Printare

en: About
ro: Despre

en: Reports
ro: Rapoarte

en: - Select -
ro: -Selectaţi-

en: Currency code
ro: Cod monedă

en: Adjustments
ro: Ajustări

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: Unit price
ro: Preț unitar

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ro: Text ce va fi afișat în interiorul câmpului până la introducerea unei valori. Această sugestie este de obicei un exemplu sau o scurtă descriere a formatului așteptat.

en: Placeholder: @placeholder
ro: Substituent: @placeholder

en: Tax settings
ro: Setări fiscale

en: Textfield size: @size
ro: Dimensiunea câmpului de tip text: @size

en: Order for
ro: Comandă pentru

en: Existing customer
ro: Client existent

en: New customer
ro: Client nou

en: The currency code must consist of three uppercase letters.
ro: Codul monedei trebuie să conțină trei majuscule.

en: The store name.
ro: Numele magazinului.

en: Taxable type
ro: Tip taxabil
