Commerce Point of Sale (POS) (8.x-2.1) - en to ja translation catalogue (69 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Username
ja: ユーザー名

en: Closed
ja: クローズド

en: List
ja: リスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Currency
ja: 通貨

en: Action
ja: アクション

en: Quantity
ja: 数量

en: register
ja: 登録

en: Login
ja: ログイン

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Password
ja: パスワード

en: - None -
ja: - なし -

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Open
ja: オープン

en: Add
ja: 追加

en: Display Settings
ja: 表示設定

en: Total
ja: 合計

en: Status:
ja: 状態:

en: Unknown
ja: 不明

en: Email
ja: メール

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Price
ja: 価格

en: Customer
ja: 顧客

en: Amount
ja: 量

en: Phone
ja: 電話番号

en: Store
ja: ストア

en: here
ja: こちら

en: Users
ja: ユーザー

en: Both
ja: 両方

en: Close
ja: 閉じる

en: Labels
ja: ラベル

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Change
ja: 変更

en: Coupons
ja: クーポン

en: Product
ja: 商品

en: Subtotal
ja: 小計

en: Refund
ja: 払い戻し

en: Credit
ja: 現金

en: Return
ja: 戻る

en: Canceled
ja: キャンセル

en: Order ID
ja: 注文ID

en: Server
ja: サーバー

en: Print
ja: 印刷

en: About
ja: アバウト

en: Reports
ja: レポート

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Currency code
ja: 通貨記号

en: Void
ja: 無効

en: Calculate
ja: 計算

en: Adjustments
ja: アジャストメント

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Unit price
ja: 単価

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値が入力されるまで、フィールドの内側に表示される文字列。このヒントは、サンプルの値か、あるいはフォーマットの簡潔な説明であることが多いです。

en: Placeholder: @placeholder
ja: プレースホルダー: @placeholder

en: Textfield size: @size
ja: テキストフィールドサイズ: @size

en: Existing customer
ja: 既存の顧客

en: New customer
ja: 新しい顧客

en: The currency code must consist of three uppercase letters.
ja: 通貨コードは3文字の大文字アルファベットで構成してください。

en: The store name.
ja: ストアーの名前。
