Commerce product taxonomy filter (1.0.2) - en to sv translation catalogue (55 entries)

en: Reset
sv: Återställ

en: Depth
sv: Djup

en: Vocabularies
sv: Vokabulärer

en: All
sv: Alla

en: Page
sv: Sida

en: Taxonomy terms
sv: Taxonomitermer

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: Desc
sv: Fallande

en: Uncategorized
sv: Ej kategoriserad

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Product
sv: Vara

en: Apply
sv: Applicera

en: Offset
sv: Kompensera

en: Selection type
sv: Typ av urval

en: No name
sv: Inget namn

en: Autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande

en: Is one of
sv: Är en av

en: No vocabulary
sv: Inget vokabulär

en: Link this field to its term page
sv: Länka detta fält till dess sida för termen

en: Limit terms by vocabulary
sv: Begränsa termer genom vokabulär

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
sv: Välj vilket vokabulär som termer skall visas i, under de allmäna alternativen.

en: Dropdown
sv: Rullgardinsmeny

en: Show hierarchy in dropdown
sv: Visa hierarki i rullgardinsmeny

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
sv: Ett ogiltigt vokabulär är valt. Var vänlig ändra det i alternativen.

en: Select terms from vocabulary @voc
sv: Välj termer från vokabulär @voc

en: Select terms
sv: Välj termer

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Allow multiple values
sv: Tillåt flera värden

en: The taxonomy term ID for the term.
sv: Taxonomitermens ID

en: The taxonomy term name for the term.
sv: Taxonomitermens namn

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
sv: Namnet för vokabuläret som termen tillhör.

en: Asc
sv: Stigande

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
sv: Det maskinläsbara namnet för vokabulären som termen hör till.

en: Display error message
sv: Visa felmeddelande

en: Master
sv: Huvud

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
sv: Ger möjlighet att ändra "djupet" för Taxonomi: ID för Term (med djup) med ett ytterligare sammanhängande filtervärde.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
sv: Om vald, kan användare ange flera värden på formen 1+2+3. På grund av det antal JOINS det skulle kräva, kommer AND att behandlas som OR med detta filter.

en: Load default filter from term page
sv: Ladda förvalt filter från termsida

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
sv: Förvandla tankestreck i URL till mellanslag i filtreringsvärden för namn på term

en: Has taxonomy term ID
sv: Har ID-nummer för taxonomiterm

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
sv: Visa innehåll om det har de valda taxonomitermerna.

en: Has taxonomy term
sv: Har taxonomiterm

en: All taxonomy terms
sv: Alla taxonomitermer

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
sv: Visa innehåll om det har de valda taxonomitermerna, eller underliggande av de valda termerna. På grund av ytterligare komplexitet har detta färre alternativ än versionerna utan djup.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
sv: Har ID-nummer för taxonomiterm (med djup)

en: Has taxonomy terms (with depth)
sv: Har taxonomitermer (med djup)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
sv: Har modifierare för djup av ID-nummer för taxonomiterm

en: Taxonomy term ID from URL
sv: ID-nummer för taxonomiterm från URL

en: Multiple-value handling
sv: Hantering av flera värden

en: Filter to items that share all terms
sv: Filter till objekt som delar alla termer

en: Filter to items that share any term
sv: Filter till objekt som delar en term

en: Convert spaces in term names to hyphens
sv: Konvertera mellanslag i termnamn till bindestreck

en: Taxonomy term ID
sv: ID-nummer för taxonomiterm

en: Taxonomy term name
sv: Namn på taxonomiterm
