Drupal 8 Commerce product taxonomy filter (1.0.4) - en to tr translation catalogue (58 entries)

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Depth
tr: Derinlik

en: Vocabularies
tr: Sözlükler

en: term
tr: terim

en: All
tr: Tümü

en: Page
tr: Sayfa

en: Taxonomy terms
tr: Sınıflandırma terimleri

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Desc
tr: Azalan

en: Uncategorized
tr: Sınıflandırılmamış

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Commerce
tr: Ticaret

en: Product
tr: Ürün

en: Apply
tr: Uygula

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Selection type
tr: Seçim Türü

en: No name
tr: İsimsiz

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: Is one of
tr: Birisidir

en: No vocabulary
tr: Sözlük yok

en: Link this field to its term page
tr: Bu alanı ilgili terim sayfasına bağla

en: Limit terms by vocabulary
tr: Terimleri sözlükle sınırla

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
tr: Düzenli seçeneklerde terimleri gösterilecek sözlüğü seçin.

en: Dropdown
tr: Açılan

en: Show hierarchy in dropdown
tr: Açılır listede hiyerarşiyi göster

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
tr: Geçersiz bir sözlük seçtiniz. Lütfen seçenekler bölümünden değiştiriniz.

en: Select terms from vocabulary @voc
tr: Terimleri şu sözlükten seçin @voc

en: Select terms
tr: Terimler seçin

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Allow multiple values
tr: Birden çok değere izin ver

en: The taxonomy term ID for the term.
tr: Terim için sınıflandırma terimi kimliği.

en: The taxonomy term name for the term.
tr: Terim için sınıflandırma terimi adı.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
tr: Terimin ait olduğu sözlüğün adı.

en: Asc
tr: Artan

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
tr: Terimin ait olduğu sözlüğün makine adı.

en: Display error message
tr: Hata iletisini görüntüle

en: Master
tr: Ana (master)

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
tr: Sınıflandırma: Terim kimliğinin (+ derinlik) "depth" öğesinin ek bir bağlamsal süzgeç değeri yoluyla değiştirilmesini sağlar.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
tr: Seçiliyse, kullanıcılar 1+2+3 şeklinde birden çok değer girebilir. AND, gerektireceği JOIN sayısı nedeniyle, bu süzgeçle OR olarak değerlendirilir.

en: Load default filter from term page
tr: Terim sayfasından varsayılan süzgeci yükle

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
tr: URL adresindeki kısa çizgileri, terim adı süzgeç değerlerinde boşluklara dönüştür

en: Has taxonomy term ID
tr: Sınıflandırma terimi kimliğini içeriyor

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
tr: Seçilen sınıflandırma terimlerini içeriyorsa içeriği görüntüle.

en: Has taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi içeriyor

en: All taxonomy terms
tr: Tüm sınıflandırma terimleri

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
tr: Seçilen sınıflandırma terimlerini ya da seçilen terimlerin alt öğelerini içeriyorsa, içeriği görüntüle. Ek karmaşıklık nedeniyle, bunun, derinliği olmayan sürümlerden daha az seçeneği vardır.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
tr: Sınıflandırma terimi kimliği (+ derinlik) var

en: Has taxonomy terms (with depth)
tr: Sınıflandırma terimleri (+ derinlik) var

en: Has taxonomy term ID depth modifier
tr: Sınıflandırma terimi kimliği derinlik değiştiricisi var

en: Taxonomy term ID from URL
tr: URL'den oluşturulan sınıflandırma terimi ID'si

en: Multiple-value handling
tr: Birden çok değer işleme

en: Filter to items that share all terms
tr: Tüm terimleri paylaşan öğelere süz

en: Filter to items that share any term
tr: Herhangi bir terimi paylaşan öğelere süz

en: Convert spaces in term names to hyphens
tr: Terim adlarındaki boşlukları tirelere dönüştür

en: Taxonomy term ID
tr: Sınıflandırma terimi kimliği

en: Taxonomy term name
tr: Sınıflandırma terimi adı

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
tr: Tümü için boş bırakın. Aksi takdirde, "Herhangi Biri" yerine, seçilen birinci terim varsayılan olur.
