Commerce product taxonomy filter (1.0.5) - en to da translation catalogue (53 entries)

en: Reset
da: Gendan

en: Depth
da: Dybde

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: All
da: Alle

en: Page
da: Side

en: Taxonomy terms
da: Taksonomitermer

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Desc
da: Faldende

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Product
da: Produkt

en: Apply
da: Udfør

en: Offset
da: Forskydning

en: Selection type
da: Udvalgstype

en: No name
da: Intet navn

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Is one of
da: Er en af

en: No vocabulary
da: Intet ordforråd

en: Link this field to its term page
da: Knyt dette felt til dets termside

en: Limit terms by vocabulary
da: Begræns termer efter ordforråd

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
da: Vælg fra hvilket ordforråd der skal vises termer i de almindelige valg.

en: Dropdown
da: Rullemenu

en: Show hierarchy in dropdown
da: Vis hierarki i rullemenu

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
da: Ugyldigt ordforråd valgt. Skift det venligst under indstillingerne.

en: Select terms from vocabulary @voc
da: Vælg termer fra ordforrådet @voc

en: Select terms
da: Vælg ord

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Allow multiple values
da: TIllad flere værdier

en: The taxonomy term ID for the term.
da: Termens term-ID.

en: The taxonomy term name for the term.
da: Termens term-navn.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
da: Navnet på ordforrådet som termen tilhører.

en: Asc
da: Stigende

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
da: Maskinnavnet på ordforrådet som termen tilhører.

en: Display error message
da: Vis fejlmeddelelse

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
da: Gør det muligt at tilpasse "dybden" af Taksonomi: Term ID (med dybde) med en ekstra kontekstuel filterværdi.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
da: Brugerne kan indtaste flere værdier på formen 1+2+3. På grund af antallet af JOINs, som det ville kræve, bliver OG behandlet som ELLER af dette filter.

en: Load default filter from term page
da: Indlæs standardfilter fra term-side

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
da: Omdan bindestreger i URL til mellemrum i term-navn filterværdier

en: Has taxonomy term ID
da: Har taksonomiterm ID

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
da: Vis indhold hvis det har de valgte taksonomitermer.

en: Has taxonomy term
da: Har taksonomiterm

en: All taxonomy terms
da: Alle taksonomitermer

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
da: Vis indhold hvis det har de valgte taksonomitermer eller termer under de valgte termer. På grund af den øgede kompleksitet er der færre valgmuligheder end i versionen uden dybde.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
da: Har taksonomiterm ID (med dybde)

en: Has taxonomy terms (with depth)
da: Har taksonomitermer (med dybde)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
da: Har taksonomiterm ID dybdemodifikator

en: Multiple-value handling
da: Håndtering af flere værdier

en: Filter to items that share all terms
da: Filtrér efter elementer som deler alle termer

en: Filter to items that share any term
da: Filtrér efter elementer som deler enhver term

en: Convert spaces in term names to hyphens
da: Konvertér mellemrum i term-navne til bindestreger

en: Taxonomy term ID
da: Taksonomiterm-ID

en: Taxonomy term name
da: Navn på taksonomiterm
