Commerce Stripe (8.x-1.2-rc1) - en to de translation catalogue (45 entries)

en: Type
de: Typ

en: No
de: Nein

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Types
de: Typen

en: Signature
de: Signatur

en: 1 day
de: 1 Tag

en: Unlimited
de: Unbegrenzt

en: IP
de: IP-Adresse

en: Expiration date
de: Ablaufdatum

en: Stripe
de: Streifen

en: Secret key
de: Geheimer Schlüssel

en: Purge
de: Aufräumen

en: Style
de: Darstellung

en: Received
de: Erhalten

en: Failed
de: Fehlgeschlagen

en: 1 month
de: 1 Monat

en: Processed
de: Verarbeitet

en: Reason
de: Grund

en: 1 week
de: 1 Woche

en: Secret Key
de: Geheimer Schlüssel

en: Flat
de: einfache Liste (flach)

en: Entity type
de: Entitätstyp

en: Card number
de: Kreditkarten-Nummer

en: 2 weeks
de: 2 Wochen

en: Skipped
de: Übersprungen

en: Card
de: Karte

en: You must select something to filter by.
de: Es muss ein Filterkriterium ausgewählt werden.

en: Accordion
de: Akkordeon

en: Style settings
de: Design-Einstellungen

en: Night
de: Nacht

en: Payload
de: Last

en: Entity id
de: Entitäts-ID

en: Discover Card
de: Discover Karte

en: Unprocessed
de: Nicht verarbeitet

en: The credit card type.
de: Der Kreditkarten-Typ.

en: The last few digits of the credit card number
de: Die letzten Ziffern der Kreditkarte

en: The credit card expiration month.
de: Der Monat, in dem die Kreditkarte abläuft.

en: The credit card expiration year.
de: Das Jahr, in dem die Kreditkarte abläuft.

en: Enable credit card icons
de: Kreditkartensymbole aktivieren

en: Enable Credit Card Icons
de: Kreditkartensymbole anzeigen

en: Enabling this setting will display credit card icons in the payment section during checkout.
de: Wenn Sie diese Einstellung aktivieren, werden während der Kaufabwicklung im Zahlungsbereich Kreditkarten-Symbole angezeigt.

en: Setup future usage: On session
de: Zukünftige Verwendung einrichten: Bei Sitzung

en: Setup future usage: Off session
de: Zukünftige Verwendung einrichten: Aus Sitzung

en: Setup future usage: None
de: Zukünftige Verwendung einrichten: Keine

en: Setup future usage
de: Zukünftige Verwendung einrichten
