Component Library (1.0.0-alpha3) - en to hi translation catalogue (36 entries)

en: User interface
hi: उपयोगकर्ता इंटरफ़ेस

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Type
hi: प्रकार

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Tags
hi: उपनाम

en: Tag
hi: अंकितक

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Weight
hi: मान

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Core
hi: कोर

en: View
hi: देखें

en: Theme
hi: थीम

en: path
hi: पथ

en: ID
hi: आईडी

en: Files
hi: दस्तावेज

en: Code
hi: कोड

en: Pattern
hi: नमूना

en: Template
hi: फर्मा

en: Style
hi: अंदाज

en: Plugin
hi: प्लगइन

en: Duplicate
hi: प्रतिरूप

en: Please wait...
hi: कृपया प्रतीक्षा करें...

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Bundle
hi: पोटली

en: Library
hi: लाइब्रेरी

en: Libraries
hi: लाइब्रेरीज़
