Config Entity Revisions (8.x-1.5) - en to fr translation catalogue (37 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: List
fr: Lister

en: Language
fr: Langue

en: Edit
fr: Modifier

en: Views
fr: Vues

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: Revisions
fr: Versions

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Revert
fr: Rétablir

en: Revision
fr: Version

en: Select different revisions to compare.
fr: Sélectionner des révisions à comparer

en: Changed
fr: Modifié

en: Completed
fr: Terminé

en: Submissions
fr: Soumissions

en: Publish
fr: Publier

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Locked
fr: Verrouillé

en: IP address
fr: Adresse IP

en: Changes cannot be made to a locked view.
fr: Aucun changement ne peut être effectué dans une vue verrouillée.

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Revert to earlier revision
fr: Rétablir une version antérieure

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Moderation state
fr: État de modération

en: Starred
fr: Épinglé

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Display setting for author and date Submitted by post information
fr: Paramètres d'affichage pour l'auteur et la date de soumission de la publication

en: Whether a new revision should be created by default
fr: Si une nouvelle version doit être créée par défaut ou non

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: Submitted to
fr: Soumettre à

en: Select two revisions to compare.
fr: Sélectionner deux versions à comparer.

en: Compare selected revisions
fr: Comparer les versions sélectionnées

en: In draft
fr: En brouillon

en: Submission title
fr: Titre de la soumission
