Config Terms (8.x-1.6) - en to ar translation catalogue (34 entries)

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Value
ar: القيمة

en: List
ar: لائحة

en: Description
ar: الوصف

en: Edit
ar: تحرير

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Weight
ar: الوزن

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: root
ar: جذر

en: Name
ar: الاسم

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Are you sure you want to delete %name?
ar: هل أنت متأكد من حذف %name ؟

en: Created new term %term.
ar: أُنشأت المفردة الجديدة %term.

en: List terms
ar: اسرد المفردات

en: Parent terms
ar: مفردات أم

en: Add terms
ar: إضافة مصطلحات

en: Updated term %term.
ar: حُدِّثت المفردة %term.

en: Values
ar: قيم

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: types
ar: أنواع

en: Selection type
ar: نوع الاختيار

en: About
ar: حول

en: Relations
ar: العلاقات

en: Bundle
ar: الحزمة

en: Dropdown
ar: القائمة المنسدلة

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ar: أخترت كلمة خاطئة. قم بتغييرها من الخيارات

en: Select terms
ar: أختر مصطلحات

en: Reset to alphabetical
ar: أعد إلى الأبجدي

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
ar: تُعرض المفردات تصاعديا مرتبة حسب الوزن.

en: Weight for added term
ar: وزن المصطلح المُضاف

en: Create referenced entities if they don't already exist
ar: إنشاء الكيانات المشار إليها إذا لم تكن موجودة
