Config Terms (8.x-1.6) - en to nl translation catalogue (42 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Value
nl: Waarde

en: List
nl: Lijst

en: Description
nl: Beschrijving

en: Edit
nl: Bewerken

en: Weight
nl: Gewicht

en: The configuration options have been saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: Name
nl: Naam

en: Save
nl: Opslaan

en: Vocabulary
nl: Woordenlijst

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: Created new term %term.
nl: Nieuwe term %term aangemaakt.

en: List terms
nl: Termen weergeven

en: Parent terms
nl: Bovenliggende termen

en: Add terms
nl: Termen toevoegen

en: Updated term %term.
nl: Term %term bijgewerkt.

en: Values
nl: Waarden

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: types
nl: typen

en: Selection type
nl: Selectietype

en: About
nl: Over

en: Relations
nl: Relaties

en: Autocomplete
nl: Automatisch aanvullen

en: Bundle
nl: Bundel

en: Dropdown
nl: Keuzelijst

en: Show hierarchy in dropdown
nl: De hiërarchie in de keuzelijst weergeven

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
nl: Er is een ongeldige woordenlijst geselecteerd. Wijzig dit in de opties.

en: Select terms from vocabulary @voc
nl: Selecteer termen uit woordenlijst @voc

en: Select terms
nl: Termen selecteren

en: Reset to alphabetical
nl: Terugzetten naar alfabetisch

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
nl: Termen worden in oplopende volgorde op gewicht getoond.

en: Weight for added term
nl: Gewicht voor toegevoegde term

en: Display error message
nl: Foutmeldingen weergeven

en: Limit to vocabulary
nl: Beperken tot woordenlijst

en: Create referenced entities if they don't already exist
nl: Maak de gerefereerde entiteiten aan als deze nog niet bestaan

en: Maintain index table
nl: Indextabel behouden

en: Override selector
nl: Selector overschrijven

en: Number of terms per page
nl: Aantal termen per pagina

en: content @type: deleted @label.
nl: inhoud @type: @label verwijderd.

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
nl: Geen termen beschikbaar. <a href=":link">Term toevoegen</a>.

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
nl: Maak een selectie of kies "Alle".
