Configuration Views (2.0.0-rc1) - en to pl translation catalogue (50 entries)

en: Operations
pl: Operacje

en: Type
pl: Typ

en: Description
pl: Opis

en: Taxonomy
pl: Kategorie

en: Content types
pl: Rodzaje zawartości

en: Reset
pl: Resetuj

en: Name
pl: Nazwa

en: Label
pl: Etykieta

en: Views
pl: Widoki

en: Page
pl: Strona

en: Recipients
pl: Odbiorcy

en: Vocabulary name
pl: Nazwa słownika

en: Contains
pl: Zawiera

en: Is equal to
pl: Równy

en: Is not equal to
pl: Nie jest równy

en: Desc
pl: Malejąco

en: Configuration
pl: Konfiguracja

en: Sort by
pl: Sortuj po

en: Shortcuts
pl: Skróty

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Menus
pl: Menu

en: Form
pl: Formularz

en: empty
pl: pusty

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: contains
pl: zawiera

en: Machine name
pl: Identyfikator systemowy

en: Starts with
pl: Zaczyna się od

en: Is empty (NULL)
pl: Jest pusty (NULL)

en: not empty
pl: nie pusty

en: Ends with
pl: Kończy się na

en: Config
pl: Konfiguracja

en: begins
pl: zaczyna się od

en: ends
pl: kończy się

en: Items per page
pl: Elementów na stronę

en: - All -
pl: - Wszystko -

en: Style name
pl: Nazwa stylu

en: Image styles
pl: Style obrazków

en: Contact forms
pl: Formularze kontaktowe

en: Is not empty (NOT NULL)
pl: Nie jest pusty (NOT NULL)

en: Comment type
pl: Typ komentarza

en: Asc
pl: Rosnąco

en: Master
pl: Główny

en: View modes
pl: Tryby wyświetlania

en: Text formats and editors
pl: Formaty tekstu i edytory

en: Date and time formats
pl: Formaty daty i czasu

en: Rendered entity - @label
pl: Wyrenderowana encja - @label

en: Displays a rendered @label entity in an area.
pl: Wyświetla wyrenderowaną encję @label w obszarze.

en: Form modes
pl: Tryby formularzy

en: Custom block library
pl: Biblioteka własnych bloków

en: Comment types
pl: Typy komentarzy
