Configuration Views (2.0.0) - en to de translation catalogue (54 entries)

en: Operations
de: Aktionen

en: Type
de: Typ

en: Description
de: Beschreibung

en: Taxonomy
de: Taxonomie

en: Content types
de: Inhaltstypen

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Label
de: Beschriftung

en: Views
de: Ansichten

en: Page
de: Seite

en: Recipients
de: Empfänger

en: Vocabulary name
de: Vokabularname

en: Contains
de: Enthält

en: Is equal to
de: Ist gleich mit

en: Is not equal to
de: Ist ungleich zu

en: Desc
de: Absteigend

en: Configuration
de: Konfiguration

en: Sort by
de: Sortieren nach

en: View Name
de: Ansicht Bezeichnung

en: Shortcuts
de: Verknüpfungen

en: Apply
de: Anwenden

en: Menus
de: Menüs

en: Form
de: Formular

en: User Roles
de: Benutzerrollen

en: empty
de: Leer

en: Offset
de: Versatz

en: contains
de: enthält

en: Machine name
de: Systemname

en: Starts with
de: Beginnt mit

en: Is empty (NULL)
de: Ist leer (NULL)

en: not empty
de: nicht leer

en: Ends with
de: Endet mit

en: Config
de: Konfiguration

en: begins
de: beginnt

en: ends
de: endet

en: Items per page
de: Elemente pro Seite

en: - All -
de: - Alle -

en: Style name
de: Stilname

en: Image styles
de: Bildstile

en: Contact forms
de: Kontaktformulare

en: Is not empty (NOT NULL)
de: Ist nicht leer (NOT NULL)

en: Comment type
de: Kommentartyp

en: Asc
de: Aufsteigend

en: View modes
de: Inhaltsdarstellungen

en: Text formats and editors
de: Textformate und Editoren

en: Date and time formats
de: Datums- und Zeitformate

en: Rendered entity - @label
de: Gerenderte Entität - @label

en: Displays a rendered @label entity in an area.
de: Zeigt eine gerenderte @label Entität in einem Bereich an.

en: Form modes
de: Formulardarstellungen

en: Custom block library
de: Bibliothek benutzerdefinierter Blöcke

en: Comment types
de: Kommentartypen

en: Configuration Entity
de: Konfigurationsentität

en: Unique configuration entity ID.
de: Eindeutige ID der Konfigurationsentität.

en: Configuration entity type.
de: Konfigurationsentitätstyp.

en: Configuration Entity View
de: Konfigurationsentiätsansicht
