Configuration Views (2.0.0) - en to ro translation catalogue (51 entries)

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Type
ro: Tip

en: Description
ro: Descriere

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Content types
ro: Tipuri de conținut

en: Tag
ro: Marcaj

en: Reset
ro: Resetează

en: Name
ro: Nume

en: Label
ro: Etichetă

en: Views
ro: Vizualizări

en: Page
ro: Pagina

en: Recipients
ro: Destinatari

en: Vocabulary name
ro: Nume clasificare

en: Contains
ro: Conține

en: Is equal to
ro: Este egal cu

en: Is not equal to
ro: Nu este egal cu

en: Desc
ro: Descendent

en: Configuration
ro: Configurație

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Shortcuts
ro: Scurtături

en: Apply
ro: Aplică

en: Menus
ro: Meniuri

en: Form
ro: Formular

en: empty
ro: gol

en: Offset
ro: Decalaj

en: contains
ro: conţine

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Starts with
ro: Începe cu

en: Is empty (NULL)
ro: Este gol (NULL)

en: not empty
ro: nu este gol

en: Ends with
ro: Se termină cu

en: Config
ro: Configurație

en: begins
ro: începe

en: ends
ro: sfârşeşte

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Style name
ro: Nume stil

en: Image styles
ro: Stiluri de imagine

en: Contact forms
ro: Formulare de contact

en: Is not empty (NOT NULL)
ro: Nu este gol (NOT NULL)

en: Comment type
ro: Tip de comentariu

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: View modes
ro: Moduri de vizualizare

en: Text formats and editors
ro: Formate și editoare de text

en: Date and time formats
ro: Formate de dată și oră

en: Rendered entity - @label
ro: Entitatea randată - @label

en: Displays a rendered @label entity in an area.
ro: Afișează o entitate @label randată într-o zonă.

en: Form modes
ro: Tipuri de formulare

en: Custom block library
ro: Librărie bloc personalizat

en: Comment types
ro: Tipuri de comentarii
