Contacts (2.1.0) - en to ja translation catalogue (138 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Log
ja: ログ

en: Last updated
ja: 最終更新

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Login
ja: ログイン

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Message
ja: メッセージ

en: Weight
ja: ウェイト

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: root
ja: ルート

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Summary
ja: 概要

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Icon
ja: アイコン

en: Add
ja: 追加

en: Path
ja: パス

en: Region
ja: リージョン

en: Notes
ja: ノート

en: Layout
ja: レイアウト

en: Total
ja: 合計

en: Subscriptions
ja: 配信登録

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: Email
ja: メール

en: Contact
ja: コンタクト

en: Create
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Block
ja: ブロック

en: Logo
ja: ロゴ

en: Never
ja: なし

en: Roles
ja: 役割

en: Mode
ja: モード

en: Merge
ja: マージ

en: Customer
ja: 顧客

en: Address
ja: 住所

en: Desc
ja: 降順

en: Members
ja: メンバー

en: General
ja: 全般

en: Color
ja: 色

en: Role
ja: 役割

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Rows
ja: 行数

en: Profile
ja: プロフィール

en: Operation
ja: 操作

en: Latitude
ja: 緯度

en: Longitude
ja: 経度

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Full
ja: すべて

en: Gender
ja: 性別

en: Male
ja: 男性

en: Female
ja: 女性

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Display Name
ja: 表示名

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Add Block
ja: ブロックを追加

en: Changes have been saved.
ja: 変更を保存しました。

en: Block ID
ja: ブロックID

en: Parent term
ja: 上位の分類用語

en: roles
ja: 役割

en: Changed
ja: 変更済

en: Relationships
ja: リレーションシップ

en: Relationship
ja: リレーションシップ

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Photo
ja: 写真

en: Apply
ja: 適用

en: Information
ja: 情報

en: Simple
ja: 簡単

en: Blocks
ja: ブロック

en: Manage fields
ja: フィールドの管理

en: Index
ja: インデックス

en: Form
ja: フォーム

en: My account
ja: アカウント情報

en: Add relationship
ja: リレーションシップを追加

en: Columns
ja: カラム

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: User Role
ja: ユーザーの役割

en: About
ja: アバウト

en: Member
ja: メンバー

en: Certificate number
ja: 証明書番号

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Form mode
ja: フォームモード

en: Credentials
ja: 資格情報

en: Delete link
ja: リンクを削除

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: Configure @block
ja: @blockを設定

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ja: テーブルの設定を行う前に、フィールドを追加してください。

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
ja: Drupalスタイルの「固定」テーブルヘッダーを有効化 (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ja: （固定のヘッダーは下記のプレビューでは動作せず、実際の出力でのみ動作します。）

en: - All -
ja: - 全て -

en: The maximum length of the field in characters.
ja: フィールドの最大文字数。

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Alternatives
ja: 選択肢

en: Archived
ja: アーカイブ

en: Manage display
ja: 表示管理

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Group membership
ja: グループ メンバーシップ

en: The layout has been saved.
ja: レイアウトを保存しました。

en: Manage form display
ja: フォームの表示管理

en: Displaying @start - @end of @total
ja: @total 件中の @start 件目～ @end 件目を表示

en: Caption for the table
ja: テーブルのキャプション

en: Table details
ja: テーブル詳細

en: Summary title
ja: 概要のタイトル

en: Table description
ja: テーブルの説明

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
ja: アクセシビリティを高めるため、テーブルについてのさらなる詳細を追加します。

en: %name: may not be longer than @max characters.
ja: %name: @max 文字よりも長くすることはできません。

en: Plugin ID
ja: プラグインID

en: Context assignments
ja: コンテクストの割り当て

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
ja: アクセシビリティーを高めるためにテーブルに意味的に関連付けられたタイトル。

en: A @entity_type with @field_name %value already exists.
ja: @field_name が %value の @entity_type は既に存在します。

en: Configure section
ja: セクションの設定

en: Edit layout for %label
ja: %label のレイアウトを編集

en: The layout override has been saved.
ja: レイアウトのオーバーライドを保存しました。

en: The changes to the layout have been discarded.
ja: レイアウトに加えた変更を破棄しました。
