Contacts (2.1.1) - en to it translation catalogue (133 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Register
it: Registrati

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Last updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Yes
it: Sì

en: Login
it: Accedi

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Message
it: Messaggio

en: Weight
it: Peso

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: root
it: radice

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Summary
it: Sommario

en: Archive
it: Archivio

en: Icon
it: Icona

en: Add
it: Aggiungi

en: Path
it: Percorso

en: Region
it: Regione

en: Notes
it: Note

en: Total
it: Totale

en: Subscriptions
it: Iscrizioni

en: User
it: Utente

en: Continue
it: Continua

en: Email
it: E-mail

en: User ID
it: ID utente

en: Contact
it: Contatto

en: Created
it: Creato

en: Create
it: Crea

en: All
it: Tutti

en: Block
it: Blocco

en: Never
it: Mai

en: Roles
it: Ruoli

en: Role ID
it: ID ruolo

en: Mode
it: Modalità

en: Merge
it: Fusione

en: Computed
it: Calcolato

en: Customer
it: Cliente

en: Address
it: Indirizzo

en: Desc
it: Disc

en: General
it: Generale

en: Color
it: Colore

en: Role
it: Ruolo

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Rows
it: Righe

en: Provides
it: Fornisce

en: Profile
it: Profilo

en: Operation
it: Operazione

en: First Name
it: Nome

en: Last Name
it: Cognome

en: Latitude
it: Latitudine

en: Longitude
it: Longitudine

en: Phone number
it: Telefono

en: Sort by
it: Ordina per

en: Gender
it: Sesso

en: Male
it: Maschio

en: Female
it: Femmina

en: Authored on
it: Creato il

en: Display Name
it: Nome di visualizzazione

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: You
it: Tu

en: Add Block
it: Aggiungi blocco

en: People
it: Persone

en: Parent term
it: Termine padre

en: roles
it: ruoli

en: Changed
it: Modificato

en: Relationships
it: Relazioni

en: Relationship
it: Relazione

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Excluded
it: Escluso

en: Apply
it: Applica

en: Information
it: Informazioni

en: Blocks
it: Blocchi

en: Manage fields
it: Gestisci campi

en: Index
it: Indice

en: Add Section
it: Aggiungi sezione

en: My account
it: Profilo utente

en: Columns
it: Colonne

en: Offset
it: Scostamento

en: Family
it: Cognome

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Account
it: Profilo

en: User Role
it: Ruolo utente

en: Go back
it: Indietro

en: About
it: Informazioni

en: User account
it: Profilo utente

en: Save and add another
it: Salva e aggiungi un'altro

en: Form mode
it: Modalità form

en: Delete link
it: Link elimina

en: Edit link
it: Link modifica

en: Configure @block
it: Configura @block

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: You need at least one field before you can configure your table settings
it: È necessario almeno un campo prima di poter configurare le impostazioni della tabella

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
it: Attiva lo stile di Drupal intestazioni tabelle "fisse in cima" (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
it: (L'effetto intestazioni fisse in cima non sarà attivo per l'anteprima sotto, ma solo nell'output vero e prorio.)

en: - All -
it: - Tutto -

en: The maximum length of the field in characters.
it: Numero massimo di caratteri del campo.

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Alternatives
it: Alternative

en: Archived
it: Archiviato

en: Manage display
it: Gestione visualizzazione

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Master
it: Principale

en: Group membership
it: Appartenenza del gruppo

en: Manage form display
it: Gestione visualizzazione form

en: Displaying @start - @end of @total
it: Visualizzazione elementi @start - @end su @total

en: Caption for the table
it: Didascalia per la tabella

en: Table details
it: Dettagli tabella

en: Summary title
it: Titolo del sommario

en: Table description
it: Descrizione della tabella

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
it: Fornisce dettagli aggiuntivi in merito alla tabella per migliorarne l'accessibilità.

en: %name: may not be longer than @max characters.
it: %name: non può essere più lungo di @max caratteri.

en: Plugin ID
it: ID del plugin

en: Context assignments
it: Assegnamenti contesto

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
it: Un titolo semanticamente associato alla tabella per una migliore accessibilità.

en: A @entity_type with @field_name %value already exists.
it: Una entità @entity_type con @field_name %value esiste già.

en: Add person
it: Aggiungi persona
