Contacts (2.2.1) - en to id translation catalogue (110 entries)

en: Title
id: Judul

en: Register
id: Daftar

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Email address
id: Alamat email

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Last updated
id: Update terakhir

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Login
id: Masuk

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Search
id: Pencarian

en: Message
id: Pesan

en: Weight
id: Bobot

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: root
id: akar

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Archive
id: Arsip

en: Icon
id: Ikon

en: Add
id: Tambah

en: Path
id: Jalur

en: Region
id: Wilayah

en: Layout
id: Tata letak

en: User
id: Pengguna

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Contact
id: Kontak

en: Create
id: Buat

en: All
id: Semua

en: Block
id: Blok

en: Never
id: Tidak pernah

en: Roles
id: Peran

en: Role ID
id: ID peran

en: Customer
id: Pelanggan

en: Address
id: Alamat

en: Members
id: Anggota

en: General
id: Umum

en: Color
id: Warna

en: Role
id: Peran

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Rows
id: Baris

en: Profile
id: Profil

en: Operation
id: Operasi

en: First Name
id: Nama Depan

en: Last Name
id: Nama Belakang

en: Phone number
id: Nomor telepon

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Display Name
id: Nama tampilan

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Add Block
id: Tambahkan Blok

en: People
id: Orang

en: Parent term
id: Istilah induk

en: Changed
id: Berubah

en: Relationships
id: Hubungan-hubungan

en: Relationship
id: Hubungan

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Excluded
id: Pengecualian

en: Photo
id: Foto

en: Apply
id: Terapkan

en: Information
id: Informasi

en: Blocks
id: Blok

en: Manage fields
id: Kelola bidang

en: Index
id: Indeks

en: Form
id: Formulir

en: My account
id: Akun saya

en: Columns
id: Kolom

en: Offset
id: Letak

en: Family
id: Famili

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Account
id: Keanggotaan

en: User Role
id: Peran Pengguna

en: Go back
id: Kembali

en: About
id: Tentang

en: User account
id: Keanggotaan

en: Save and add another
id: Simpan dan tambah lainnya

en: Form mode
id: Mode borang

en: Credentials
id: Kredensial

en: Miss
id: Nona

en: Configure @block
id: Konfigurasikan @block

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: You need at least one field before you can configure your table settings
id: Anda membutuhkan setidaknya satu field sebelum anda bisa ubah konfigurasi tabel.

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
id: Aktifkan header tabel model Drupal "sticky" (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
id: (Efek sticky header tidak akan aktif untuk preview dibawah, hanya pada output live.)

en: - All -
id: - Semua -

en: The maximum length of the field in characters.
id: Panjang maksimum field dalam karakter.

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Archived
id: Diarsipkan

en: Manage display
id: Kelola tampilan

en: Given
id: Diberikan

en: Middle name(s)
id: Nama tengah

en: Generational
id: Generasional

en: Bulk update
id: Pemutakhiran masal

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Asc
id: Urutan turun

en: Manage form display
id: Kelola tampilan formulir

en: Table details
id: Detail tabel

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
id: Menyediakan detil tambahan tentang tabel untuk meningkatkan kejelasan.

en: %name: may not be longer than @max characters.
id: %name: tidak boleh lebih panjang dari @max karakter.

en: Context assignments
id: Pembagian konteks

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
id: Sebuah judul secara semantik terkait dengan tabel Anda untuk meningkatkan kemampuan untuk akses
