Contacts (3.1.0) - en to pt translation catalogue (143 entries)

en: Title
pt: Título

en: Register
pt: Registro

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Log
pt: Registro

en: Last updated
pt: Última atualização

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Message
pt: Mensagem

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: root
pt: raiz

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Summary
pt: Resumo

en: Archive
pt: Arquivar

en: Icon
pt: Ícone

en: Add
pt: Adicionar

en: Path
pt: Caminho

en: Region
pt: Região

en: Notes
pt: Notas

en: Updated by
pt: Atualizado por

en: User
pt: Usuário

en: Continue
pt: Continuar

en: Contact
pt: Contato

en: Create
pt: Criar

en: All
pt: Tudo

en: Block
pt: Bloco

en: Never
pt: Nunca

en: Contacts
pt: Contatos

en: Roles
pt: Papéis

en: Role ID
pt: ID do papel

en: Mode
pt: Modo

en: Merge
pt: Juntar

en: Computed
pt: Computado

en: Customer
pt: Cliente

en: Address
pt: Endereço

en: Desc
pt: Decrescente

en: Members
pt: Membros

en: General
pt: Geral

en: Color
pt: Cor

en: Role
pt: Papel

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Rows
pt: Linhas

en: Provides
pt: Fornece

en: Profile
pt: Perfil

en: Operation
pt: Operação

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Male
pt: Masculino

en: Female
pt: Feminino

en: Authored on
pt: Escrito em

en: Display Name
pt: Nome da Exibição

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Add Block
pt: Adicionar Bloco

en: Block ID
pt: Identificador do bloco

en: People
pt: Pessoas

en: Parent term
pt: Termo pai

en: Changed
pt: Alterado

en: Relationships
pt: Relacionamentos

en: Relationship
pt: Relação

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Excluded
pt: Excluído

en: Apply
pt: Aplicar

en: Information
pt: Informações

en: Blocks
pt: Blocos

en: Manage fields
pt: Gerenciar campos

en: Index
pt: Índice

en: Form
pt: Formulário

en: User Roles
pt: Papéis de Usuário

en: Add Section
pt: Adicionar Seção

en: My account
pt: Minha conta

en: Add relationship
pt: Adicionar relação

en: Columns
pt: Colunas

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Family
pt: Família

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Person
pt: Pessoa

en: Account
pt: Conta

en: User Role
pt: Papel do usuário

en: Go back
pt: Voltar

en: About
pt: Sobre

en: Member
pt: Membro

en: User account
pt: Conta de usuário

en: Save and add another
pt: Salvar e adicionar outro

en: Form mode
pt: Modo de formulário

en: Credentials
pt: Credenciais

en: Delete link
pt: Apagar link

en: Edit link
pt: Link "editar"

en: Configure @block
pt: Configurar @block

en: Items per page
pt: Itens por página

en: You need at least one field before you can configure your table settings
pt: Você precisa ter ao menos um campo configurado antes de poder configurar a tabela

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
pt: Habilitar cabeçalhos de tabela "fixos" ao estilo do Drupal (com Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
pt: (Efeitos de cabeçalho fixo não vão estar ativos na visualização abaixo, apenas no resultado final.)

en: - All -
pt: - Todos -

en: The maximum length of the field in characters.
pt: O tamanho máximo do campo em caracteres.

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Alternatives
pt: Alternativas

en: Change password
pt: Alterar senha

en: Add member
pt: Adicionar membro

en: Archived
pt: Arquivados

en: Manage display
pt: Gerenciar exibição

en: Clear all filters
pt: Limpar todos os filtros

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: Edit profile type
pt: Editar tipo de perfil

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Group membership
pt: Participação em grupo

en: The layout has been saved.
pt: O layout foi salvo.

en: Manage form display
pt: Gerenciar exibição de formulário

en: Add Contact
pt: Adicionar contato

en: Displaying @start - @end of @total
pt: Exibindo @start - @end de @total

en: Caption for the table
pt: Legenda para a tabela

en: Table details
pt: Detalhes da tabela

en: Summary title
pt: Título do resumo

en: Table description
pt: Descrição da tabela

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
pt: Fornece detalhes adicionais sobre a tabela para aumentar a acessibilidade.

en: %name: may not be longer than @max characters.
pt: %name: não pode ser maior que @max caracteres.

en: Plugin ID
pt: ID do Plug-in

en: Context assignments
pt: Atribuições de contexto

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
pt: Um título semanticamente associado à sua tabela para aumentar a acessibilidade.

en: content @type: deleted @label.
pt: conteúdo @type: @label apagado.

en: A @entity_type with @field_name %value already exists.
pt: Um @entity_type com @field_name %value já existe.

en: Configure section
pt: Configurar seção

en: Edit layout for %label
pt: Editar layout para %label

en: The layout override has been saved.
pt: A substituição do layout foi salva.

en: The changes to the layout have been discarded.
pt: As alterações no layout foram descartadas.

en: Dashboard Blocks
pt: Blocos do Painel de Controle

en: Add Profile Type
pt: Adicionar Tipo de Perfil
