Contacts (3.1.0) - en to ro translation catalogue (116 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Status
ro: Stare

en: Register
ro: Înscriere

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Email address
ro: Adresă email

en: Group
ro: Grup

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: List
ro: Listă

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Log
ro: Jurnal

en: Last updated
ro: Ultima actualizare

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Message
ro: Mesaj

en: Weight
ro: Greutate

en: The configuration options have been saved.
ro: Opțiunile de configurare au fost salvate.

en: root
ro: rădăcină

en: Name
ro: Nume

en: Label
ro: Etichetă

en: Save
ro: Salvare

en: Summary
ro: Sumar

en: Archive
ro: Arhivă

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Add
ro: Adaugă

en: Path
ro: Cale

en: Region
ro: Regiune

en: Notes
ro: Note

en: Layout
ro: Prezentare

en: User
ro: Utilizator

en: Continue
ro: Continuare

en: Email
ro: email

en: Create
ro: Crează

en: All
ro: Toate

en: Block
ro: Bloc

en: Never
ro: Niciodată

en: Contacts
ro: Contacte

en: Roles
ro: Roluri

en: Role ID
ro: ID-ul rolului

en: Mode
ro: Mod

en: Computed
ro: Procesat

en: Customer
ro: Client

en: Address
ro: Adresă

en: Desc
ro: Descendent

en: Members
ro: Membri

en: Color
ro: Culoare

en: Role
ro: Rol

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: Rows
ro: Rânduri

en: Provides
ro: Furnizează

en: Profile
ro: Profil

en: Operation
ro: Operație

en: Latitude
ro: Latitudine

en: Longitude
ro: Longitudine

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Authored on
ro: Scris pe

en: Display Name
ro: Nume afișat

en: Are you sure you want to delete %name?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți %name?

en: Add Block
ro: Adaugă Bloc

en: People
ro: Persoane

en: Parent term
ro: Părintele termenului

en: Changed
ro: Schimbat

en: Relationships
ro: Relaţii

en: Relationship
ro: Relaţie

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Excluded
ro: Exclus

en: Apply
ro: Aplică

en: Information
ro: Informații

en: Blocks
ro: Blocuri

en: Manage fields
ro: Gestionați câmpurile

en: Form
ro: Formular

en: My account
ro: Contul meu

en: Columns
ro: Coloane

en: Offset
ro: Decalaj

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Account
ro: Cont

en: User Role
ro: Rol Utilizator

en: Go back
ro: Înapoi

en: About
ro: Despre

en: User account
ro: Cont utilizator

en: Form mode
ro: Mod formular

en: Configure @block
ro: Configurează @block

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ro: Aveţi nevoie de cel puţin un câmp înainte să configuraţi setările tabelului

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
ro: Activare stil Drupal "lipicios" pentru antete tabel (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ro: (Efectele lipiciose pentru antet nu vor fi active pentru previzualizările de mai jos, numai la iesirea live.)

en: - All -
ro: - Toate -

en: The maximum length of the field in characters.
ro: Lungimea maximă a câmpului în caractere.

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Archived
ro: Arhivat

en: Manage display
ro: Gestionați afișajul

en: Bulk update
ro: Actualizare în masă

en: View mode
ro: Mod de vizualizare

en: Valid from
ro: Valid de la

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Manage form display
ro: Gestionați afișarea formularelor

en: Displaying @start - @end of @total
ro: Afișare @start - @end din @total

en: Caption for the table
ro: Legenda tabelului

en: Table details
ro: Detalii tabel

en: Summary title
ro: Titlu rezumat

en: Table description
ro: Descriere tabel

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
ro: Furnizați detalii adiționale despre tabel pentru a cește accesibilitatea.

en: %name: may not be longer than @max characters.
ro: %name: nu poate fi mai lung de @max caractere.

en: Plugin ID
ro: ID-ul plugin-ului

en: Context assignments
ro: Misiuni context

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
ro: Un titlu asociat semantic cu tabelul dvs. pentru a cește accesibilitatea.

en: A @entity_type with @field_name %value already exists.
ro: Un/O @entity_type cu @field_name %value există deja.
