Contacts (3.1.1) - en to tr translation catalogue (128 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Status
tr: Durum

en: Register
tr: Kaydol

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Log
tr: Günlük kayıtları

en: Last updated
tr: Son güncelleme

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Login
tr: Giriş

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Message
tr: İleti

en: Weight
tr: Ağırlık

en: The configuration options have been saved.
tr: Yapılandırma seçenekleri kaydedildi.

en: root
tr: kök

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Summary
tr: Özet

en: Archive
tr: Arşiv

en: Icon
tr: Simge

en: Add
tr: Ekle

en: Path
tr: Yol

en: Region
tr: Bölge

en: Notes
tr: Notlar

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Total
tr: Toplam

en: User
tr: Kullanıcı

en: Continue
tr: Devam et

en: Email
tr: E-posta

en: Contact
tr: İletişim

en: Create
tr: Oluştur

en: All
tr: Tümü

en: Block
tr: Blok

en: Never
tr: Asla

en: Contacts
tr: İlişkiler

en: Roles
tr: Roller

en: Role ID
tr: Rol ID

en: Mode
tr: Kip

en: Computed
tr: Hesaplanmış

en: Customer
tr: Müşteri

en: Address
tr: Adres

en: Desc
tr: Azalan

en: Members
tr: Üyeler

en: General
tr: Genel

en: Color
tr: Renk

en: Role
tr: Rol

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: Rows
tr: Satırlar

en: Profile
tr: Profil

en: Operation
tr: İşlem

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Male
tr: Erkek

en: Female
tr: Bayan

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Display Name
tr: Görüntü Adı

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Add Block
tr: Blok Ekle

en: People
tr: Kişiler

en: Parent term
tr: Üst terim

en: Membership
tr: Üyelik

en: Changed
tr: Değişti

en: Relationships
tr: İlişkiler

en: Relationship
tr: İlişki

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Excluded
tr: Hariç

en: Apply
tr: Uygula

en: Information
tr: Bilgi

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Manage fields
tr: Alanları yönet

en: Index
tr: Dizin

en: User Roles
tr: Kullanıcı Rolleri

en: Add Section
tr: Bölüm Ekle

en: My account
tr: Hesabım

en: Add relationship
tr: İlişki ekle

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Family
tr: Aile

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Account
tr: Hesap

en: User Role
tr: Kullanıcı Rolü

en: Go back
tr: Geri dön

en: About
tr: Hakkında

en: Member
tr: Üye

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: Save and add another
tr: Kaydet ve başka ekle

en: Form mode
tr: Form Kipi

en: Delete link
tr: Bağlantıyı sil

en: Edit link
tr: Bağlantıyı düzenle

en: Configure @block
tr: @block öğesini yapılandır

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: You need at least one field before you can configure your table settings
tr: Tablo ayarlarını yapılandırabilmek için en az bir alan gerekli

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
tr: Drupal tarzı "yapışkan" (sticky)  tablo başlıklarına (JavaScript) izin ver

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
tr: (Sabit üstbilgi efektleri aşağıdaki önizlemede etkin olmaz, yalnızca canlı çıktıda etkin olur.)

en: - All -
tr: - Tümü -

en: The maximum length of the field in characters.
tr: Alanın karakter olarak azami uzunluğu.

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Alternatives
tr: Alternatifler

en: Archived
tr: Arşivlendi

en: Manage display
tr: Görünümü yönet

en: Bulk update
tr: Toplu güncelleme

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: The layout has been saved.
tr: Düzen kaydedildi.

en: Manage form display
tr: Form görünümünü yönet

en: Displaying @start - @end of @total
tr: @start - @end / @total görüntüleniyor

en: Caption for the table
tr: Tablonun başlığı

en: Table details
tr: Tablo ayrıntıları

en: Summary title
tr: Özet başlığı

en: Table description
tr: Tablo açıklaması

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
tr: Erişilebilirliği artırmak için tabloyla ilgili ek ayrıntılar sağlar.

en: %name: may not be longer than @max characters.
tr: %name: @max karakterden daha uzun olamaz.

en: Context assignments
tr: Bağlam atamaları
