Contacts (8.x-1.1) - en to ru translation catalogue (153 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Status
ru: Статус

en: Register
ru: Регистрация

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: List
ru: Список

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Log
ru: Журнал

en: Last updated
ru: Последнее обновление

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Login
ru: Логин

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: Message
ru: Сообщение

en: Weight
ru: Вес

en: The configuration options have been saved.
ru: Настройки конфигурации были успешно сохранены.

en: root
ru: корень

en: Name
ru: Название

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Summary
ru: Сводка

en: Archive
ru: Архив

en: Icon
ru: Иконка

en: Add
ru: Добавить

en: Path
ru: Путь

en: Region
ru: Область

en: Notes
ru: Примечания

en: Layout
ru: Макет

en: Total
ru: Итого

en: Updated by
ru: Обновлено пользователем

en: Subscriptions
ru: Подписки

en: User
ru: Пользователь

en: Continue
ru: Продолжить

en: Contact
ru: Контакт

en: Create
ru: Создать

en: All
ru: Все

en: Block
ru: Блок

en: Logo
ru: Логотип

en: Never
ru: Никогда

en: Contacts
ru: Контакты

en: Roles
ru: Роли

en: Mode
ru: Режим

en: Merge
ru: Объединить

en: Computed
ru: Вычисляемое

en: Customer
ru: Покупатель

en: Address
ru: Адрес

en: Desc
ru: По убыванию

en: Members
ru: Участники

en: General
ru: Общий

en: Color
ru: Цвет

en: Role
ru: Роль

en: Maximum length
ru: Максимальная длина

en: Rows
ru: Строки

en: Provides
ru: Предоставляет

en: Profile
ru: Профиль

en: Operation
ru: Действие

en: Expiry
ru: Окончание срока

en: Latitude
ru: Широта

en: Longitude
ru: Долгота

en: Phone number
ru: Номер телефона

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Full
ru: Полный

en: Male
ru: Мужской

en: Female
ru: Женский

en: Authored on
ru: Создан в

en: Display Name
ru: Отображаемое имя

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: You
ru: Вы

en: Add Block
ru: Добавить блок

en: Block ID
ru: ID блока

en: Parent term
ru: Родительский термин

en: roles
ru: роли

en: Changed
ru: Изменение

en: Relationships
ru: Связи

en: Relationship
ru: Связь

en: ‹ Previous
ru: ‹ Предыдущий

en: Next ›
ru: Следующий ›

en: Excluded
ru: Исключено

en: Photo
ru: Фото

en: Apply
ru: Применить

en: Information
ru: Информация

en: Simple
ru: Простой

en: Blocks
ru: Блоки

en: Manage fields
ru: Управление полями

en: Index
ru: Индекс

en: Form
ru: Форма

en: User Roles
ru: Роли пользователей

en: Add Section
ru: Добавить Раздел

en: My account
ru: Моя учётная запись

en: Add relationship
ru: Добавить зависимость

en: Columns
ru: Колонки

en: Offset
ru: Пропустить

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Person
ru: Личность

en: User Role
ru: Пользовательская роль

en: Go back
ru: Назад

en: About
ru: Информация

en: Member
ru: Участник

en: User account
ru: Учётная запись пользователя

en: @label saved.
ru: @label сохранён.

en: Form mode
ru: Режим формы

en: Credentials
ru: Полномочия

en: Update details
ru: Детали обновления

en: Delete link
ru: Ссылка на удаление

en: Edit link
ru: Ссылка на редактирование

en: Configure @block
ru: Конфигурировать @block

en: Database Server
ru: Сервер баз данных

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ru: Необходимо хотя бы одно поле для возможности настройки таблицы

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
ru: Включить "липкие" заголовки таблицы (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ru: (Эффекты "прикрепленного" заголовка не будут видны на предпросмотре ниже. А доступны будут только в конечном выводе.)

en: - All -
ru: - Все -

en: The maximum length of the field in characters.
ru: Максимальная длина поля в символах.

en: Organisation
ru: Организация

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Alternatives
ru: Варианты

en: Change password
ru: Сменить пароль

en: Archived
ru: Архив

en: Manage display
ru: Управление отображением

en: Clear all filters
ru: Очистить все фильтры

en: Bulk update
ru: Массовое обновление

en: View mode
ru: Режим просмотра

en: Edit profile type
ru: Редактировать тип профиля

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: Group membership
ru: Членство в группах

en: The layout has been saved.
ru: Макет был сохранён.

en: Manage form display
ru: Управление отображением формы

en: Displaying @start - @end of @total
ru: Отображается с @start по @end из @total

en: Remove section
ru: Удалить секцию

en: Caption for the table
ru: Заголовок таблицы

en: Table details
ru: Подробности таблицы

en: Summary title
ru: Заголовок сводки

en: Table description
ru: Описание таблицы

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
ru: Добавьте дополнительные сведения о таблице для улучшения восприятия.

en: %name: may not be longer than @max characters.
ru: %name: не может превышать @max символов.

en: Plugin ID
ru: ID плагина

en: Context assignments
ru: Присвоения контекста

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
ru: Заголовок, семантически связанный с таблицей для улучшения доступности.

en: A @entity_type with @field_name %value already exists.
ru: Тип сущности @entity_type с полем @field_name %value уже существует.

en: Configure section
ru: Настройка раздела

en: Edit layout for %label
ru: Изменить макет для %label

en: The layout override has been saved.
ru: Переопределение макета сохранено.

en: The changes to the layout have been discarded.
ru: Изменения макета были отклонены.

en: URL to confirm registration.
ru: URL для подтверждения регистрации.
