Contacts Events (8.x-1.0) - en to ru translation catalogue (222 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Private
ru: Приватный

en: Type
ru: Тип

en: List
ru: Список

en: Subject
ru: Тема

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Age
ru: Возраст

en: Description
ru: Описание

en: Public
ru: Общедоступный

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Cost
ru: Стоимость

en: Quantity
ru: Количество

en: Last updated
ru: Последнее обновление

en: Last Updated
ru: Последнее обновление

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Download
ru: Скачать

en: Overview
ru: Обзор

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: Message
ru: Сообщение

en: Weight
ru: Вес

en: Category
ru: Категория

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: General settings
ru: Основные настройки

en: Back
ru: Назад

en: Terms and Conditions
ru: Условия использования

en: Label
ru: Метка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Summary
ru: Сводка

en: Maximum age
ru: Максимальный возраст

en: Icon
ru: Иконка

en: View
ru: Просмотр

en: Format
ru: Формат

en: Path
ru: Путь

en: Manage
ru: Управление

en: Notes
ru: Примечания

en: Event
ru: Событие

en: Updated
ru: Обновлено

en: Text
ru: Текст

en: Total
ru: Итого

en: Updated by
ru: Обновлено пользователем

en: User
ru: Пользователь

en: Continue
ru: Продолжить

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Contact
ru: Контакт

en: Created
ru: Создано

en: All
ru: Все

en: Active
ru: Активно

en: Submitted
ru: Отправлено

en: Block
ru: Блок

en: Page
ru: Страница

en: Event type
ru: Тип события

en: Contacts
ru: Контакты

en: Published
ru: Опубликовано

en: Filter
ru: Фильтр

en: Overridden
ru: Переопределён

en: N/A
ru: Н/Д

en: Price
ru: Цена

en: Customer
ru: Покупатель

en: Amount
ru: Сумма

en: Address
ru: Адрес

en: State
ru: Состояние

en: Desc
ru: По убыванию

en: Code
ru: Код

en: By
ru: Автор:

en: Payment
ru: Оплата

en: Payments
ru: Платежи

en: General
ru: Общий

en: Day
ru: День

en: Table
ru: Таблица

en: Events
ru: Мероприятия

en: Upcoming events
ru: Предстоящие события

en: Other
ru: Другое

en: Email subject
ru: Тема сообщения

en: First name
ru: Имя

en: Class
ru: Класс

en: Argument
ru: Аргумент

en: Clone
ru: Клонировать

en: Expose
ru: Раскрыть

en: Operator
ru: Оператор

en: Order
ru: Порядок

en: Close
ru: Закрыть

en: Applications
ru: Приложения

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Created date
ru: Дата создания

en: Gender
ru: Пол

en: Confirmation
ru: Подтверждение

en: Paid
ru: Оплачен

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Pending
ru: В ожидании

en: Commerce
ru: Торговля

en: send
ru: отправить

en: Accepted
ru: Принятые

en: Changes have been saved.
ru: Изменения сохранены.

en: Days
ru: Дни

en: Red
ru: Красный

en: Accommodation
ru: Приют

en: Reference
ru: Связь

en: Requirements
ru: Требования

en: Teams
ru: Команды

en: Billing address
ru: Адрес расчёта

en: Balance
ru: Баланс

en: Changed
ru: Изменение

en: Refund
ru: Возврат

en: Standard
ru: Стандарт

en: Purple
ru: Фиолетовый

en: Applicant
ru: Соискатель

en: ‹ Previous
ru: ‹ Предыдущий

en: Next ›
ru: Следующий ›

en: Processed
ru: Обработано

en: Complete
ru: Завершён

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Apply
ru: Применить

en: Pink
ru: Розовый

en: Form
ru: Форма

en: Surname
ru: Фамилия

en: Order ID
ru: ID заказа

en: Global
ru: Глобальный

en: Green
ru: Зелёный

en: Blue
ru: Синий

en: Classes
ru: Классы

en: Orange
ru: Оранжевый

en: Children
ru: Потомки

en: Added by
ru: Добавлено

en: Application
ru: Приложение

en: Group Type
ru: Тип группы

en: Available
ru: Доступно

en: year(s)
ru: год(лет)

en: Context
ru: Контекст

en: 1 year | @count years
ru[0]: @count год
ru[1]: @count года
ru[2]: @count[2] лет

en: Offset
ru: Пропустить

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Print
ru: Печать

en: Flat
ru: Плоский

en: Transaction mode
ru: Режим операции

en: About
ru: Информация

en: Reports
ru: Отчёты

en: Started
ru: Начало

en: Number of retries
ru: Количество попыток

en: Payment options
ru: Опции оплаты

en: Embed
ru: Вставить

en: Ticket
ru: Запрос

en: Total paid
ru: Всего оплачено

en: Tickets
ru: Запросы

en: Application status
ru: Статус запроса

en: Creator
ru: Автор

en: Void
ru: Пусто

en: Queue ID
ru: ID очереди

en: Current user
ru: Текущий пользователь

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: Confirmed
ru: Подтверждено

en: Finished with an error.
ru: Завершено с ошибкой

en: Total price
ru: Общая стоимость

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Compact
ru: Компактный

en: Publishing status
ru: Статус публикации

en: Upcoming
ru: Предстоящее

en: Date and time
ru: Дата и время

en: Organisation
ru: Организация

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Not started
ru: Не начато

en: Email from address
ru: Электронный адрес отправителя

en: Allowed roles
ru: Разрешённые роли

en: Camping
ru: Кемпинг

en: Medical
ru: Медицина

en: Wheelchair
ru: Инвалидное кресло

en: Operations links
ru: Ссылки операций

en: Date type
ru: Тип даты

en: Transfer
ru: Передать

en: Unit price
ru: Цена за единицу

en: Order number
ru: Номер заказа

en: Make payment
ru: Создание платежа

en: Payload
ru: Полезная нагрузка

en: Order balance
ru: Баланс заказа

en: Data export
ru: Экспорт данных

en: Capacity
ru: Вместимость

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Deposit
ru: Пополнение

en: Master
ru: Основной

en: Gold
ru: Золотой

en: Enable %title
ru: Включить %title

en: Reduce
ru: Уменьшить

en: Displaying @start - @end of @total
ru: Отображается с @start по @end из @total

en: @entity types
ru: типы @entity

en: - No value -
ru: - Нет значения -

en: Add @bundle
ru: Добавить @bundle

en: Choose the type of date to create.
ru: Выберите создаваемый тип даты.

en: The computed DateTime object.
ru: Расчитанный объект времени DateTime.

en: Calculated price
ru: Вычисленная цена

en: Deposit amount
ru: Сумма пополнения

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: Sorting code
ru: Код сортировки

en: Create a new order
ru: Создать новый заказ

en: Strip trailing zeroes after the decimal point.
ru: Удалить нули после запятой

en: Search by username or email address
ru: Искать по имени или e-mail адресу

en: Form mode: @mode
ru: Режим формы: @mode

en: Order item type
ru: Тип позиции заказа

en: Order item
ru: Позиция заказа

en: Display a set of order items in a table.
ru: Отображать позиции заказа в виде таблицы.

en: Do not strip trailing zeroes after the decimal point.
ru: Не убирать нули после запятой.

[ctx: Validation]
en: Datetime format valid for datetime type.
ru: Формат даты и времени действителен для типа даты и времени.

en: Currency display
ru: Отображение валюты

en: Symbol (e.g. "$")
ru: Символ (например "₽")

en: Currency code (e.g. "USD")
ru: Код валюты (например "RUB")

en: Currency display: @currency_display.
ru: Отображение валюты: @currency_display.

en: Inline blocks
ru: Встроенные блоки

en: There are no order items yet.
ru: Здесь пока нет позиций заказа.

en: Event selection
ru: Выбор события
