Content locking (anti-concurrent editing) (8.x-1.0-alpha8) - en to nl translation catalogue (107 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Value
nl: Waarde

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Types
nl: Soorten

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: All
nl: Alle

en: Page
nl: Pagina

en: Custom
nl: Aangepast

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Desc
nl: Aflopend

en: General
nl: Algemeen

en: Verbose
nl: Uitvoerig

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: disable
nl: uitschakelen

en: Apply
nl: Toepassen

en: About
nl: Over

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: Break lock
nl: Ontgrendelen

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Published status
nl: Publicatiestatus

en: Unlock
nl: Ontgrendelen

en: Content lock
nl: Inhoudsvergrendeling

en: Lock Timeouts
nl: Vergrendelings-timeouts

en: Configure automatic stale lock breaking.
nl: Automatisch opheffen van verlopen vergrendelingen instellen.

en: Lock timeout
nl: Vergrendelings-timeout

en: Break stale locks on edit
nl: Verlopen vergrendelingen opheffen bij bewerken

en: By default, stale locks will be broken when cron is run. This option enables checking for stale locks when a user clicks a node's Edit link, enabling lower lock timeout values without having to run cron every few minutes.
nl: Normaal gesproken worden verlopen vergrendelingen opgeheven tijdens het uitvoeren van cron. Door deze optie te kiezen worden verlopen vergrendelingen opgeheven als een gebruiker inhoud probeert te bewerken. Hierdoor kan een korte timeout worden gekozen, zonder dat cron iedere paar minuten uitgevoerd hoeft te worden.

en: Released @count stale node locks which lasted at least @period.
nl: @count verlopen vergrendelingen, die minstens @period bestonden, opgeheven.

en: Provides mechanisms for automatically unlocking nodes that have been locked for a certain length of time.
nl: Biedt methodes om automatisch vergrendelingen na een bepaalde tijdsduur op te heffen.

en: Content Lock
nl: Inhoudsvergrendeling

en: Lock Date/Time
nl: Vergrendelingstijdstip

en: Timestamp of the lock
nl: Tijdstip van vergrendeling

en: Is Locked
nl: Is vergrendeld

en: Whether the node is currently locked
nl: Of de inhoud momenteel is vergrendeld

en: Asc
nl: Oplopend

en: Prevents multiple users from trying to edit a single node simultaneously to prevent edit conflicts.
nl: Verhindert dat meerdere gebruikers tegelijkertijd dezelfde inhoud bewerken, zodat bewerkingsconflicten worden vermeden.

en: Entity types
nl: Entiteitstypen

en: Bundle type
nl: Bundeltype

en: Lock owner
nl: Vergrendelingseigenaar

en: Break link
nl: Ontgrendelingslink

en: Form operations
nl: Formuliertypes

en: Timeout settings
nl: Timeout-instellingen

en: @entity cannot be deleted because it was locked by @user since @time.
nl: @entity kan niet worden verwijderd omdat het is vergrendeld door @user sinds @time.

en: The user locking the node.
nl: De gebruiker die de inhoud heeft vergrendeld.

en: Link to break the content lock.
nl: Link om inhoud te ontgrendelen.

en: Prevents multiple users from trying to edit a content entity simultaneously to prevent edit conflicts.
nl: Verhindert dat meerdere gebruikers tegelijkertijd dezelfde inhoud bewerken, zodat bewerkingsconflicten worden vermeden.

en: Break Lock
nl: Ontgrendelen

en: Break content lock
nl: Inhoud ontgrendelen

en: Break a lock on content so that it may be edited.
nl: De vergrendeling ongedaan maken, zodat de inhoud weer bewerkt kan worden.

en: Administer Content Lock settings
nl: Instellingen voor Content Lock beheren

en: Set on which entity type content lock is enabled
nl: Instellen voor welke entiteitstypes inhoudsvergrendeling wordt ingeschakeld

en: Display content lock messages
nl: Inhoudsvergrendelingsberichten tonen

en: Breaking existing lock by @name so that you may edit this node. (This lock was set @date ago and was stale since @stale_time.)
nl: Vergrendeling door @name wordt opgeheven, zodat u deze inhoud kunt bewerken. (Deze vergrendeling was aanwezig sinds @date en is verlopen sinds @stale_time.)

en: Content lock timeout settings
nl: Instellingen van vergrendelings-timeouts

en: Break lock stale
nl: Ontgrendelen bij verlopen

en: Break lock on edit
nl: Ontgrendelen bij bewerken

en: The maximum time in minutes that each lock may be kept. To disable breaking locks after a timeout, please %disable the Content Lock Timeout module.
nl: De maximale duur, in minuten, van een vergrendeling. Om automatisch ontgrendelen na een timeout te voorkomen, dient u de module Content Lock Timeout te %disable.

en: This content is being edited by the user @name and is therefore locked to prevent other users changes. This lock is in place since @date.
nl: Deze inhoud wordt momenteel bewerkt door gebruiker @name en is daarom vergrendeld. De vergrendeling is van kracht sinds @date.

en: This content is now locked against simultaneous editing. This content will remain locked if you navigate away from this page without saving or unlocking it.
nl: Deze inhoud is nu vergrendeld. De inhoud blijft vergrendeld als u deze pagina verlaat zonder op te slaan of te ontgrendelen.

en: Click here to @link
nl: Klik hier om te @link

en: This content is now locked by you against simultaneous editing. This content will remain locked if you navigate away from this page without saving or unlocking it.
nl: Deze inhoud is nu vergrendeld. De inhoud blijft vergrendeld als u deze pagina verlaat zonder op te slaan of te ontgrendelen.

en: Confirm break lock
nl: Ontgrendeling bevestigen

en: Lock broken. Anyone can now edit this content.
nl: Ontgrendeld. Anderen kunnen deze inhoud weer bewerken.

en: Break Lock for content @label
nl: Inhoud @label ontgrendelen

en: Users trying to edit a content locked still see the content lock message.
nl: Gebruikers die proberen vergrendelde inhoud te bewerken zien alsnog het vergrendelingsbericht.

en: Entity type protected
nl: Entiteitstype beschermd

en: Select the bundles on which enable content lock
nl: Selecteer de bundels waarvoor inhoudsvergrendeling ingeschakeld wordt

en: Locked content
nl: Vergrendelde inhoud

en: There is no content currently locked.
nl: Er is geen vergrendelde inhoud.

en: Content lock sort
nl: Vergrendelings-sortering

en: @type locked
nl: @type vergrendeld

en: The @type being locked.
nl: De vergrendelde @type.

en: Enable this option to display a message to the user when they lock a content item by editing it.
nl: Selecteer deze optie om een bericht te tonen op het moment dat een gebruiker inhoud vergrendelt door deze te bewerken.

en: Lock Language
nl: Vergrendelingstaal

en: Language of the lock
nl: Taal van de vergrendeling

en: Lock Form Operation
nl: Vergrendelings-formuliertype

en: Form operation of the lock
nl: Formuliertype van de vergrendeling

en: Uses "all" settings
nl: Gebruikt de instellingen van 'alle'

en: Administer content locking settings.
nl: Instellingen voor inhoudsvergrendeling beheren.

en: Content lock settings
nl: Instellingen voor inhoudsvergrendeling

en: Entity types with translation lock on
nl: Entiteitstypes met vergrendeling van vertalingen

en: Entity types with JS lock on
nl: Entiteitstypes met Javascript-vergrendeling

en: Disabled / blacklist / whitelist mode per entity type
nl: Type uitgeschakeld / blacklist / whitelist per entiteitstype

en: Whitelisted / blacklisted form operations per entity type
nl: Formuliertypes in whitelist / blacklist per entiteitstype

en: form operation
nl: formuliertype

en: Action not available because content is locked.
nl: Actie niet beschikbaar omdat de inhoud is vergrendeld.

en: This content translation is being edited by the user @name and is therefore locked to prevent other users changes. This lock is in place since @date.
nl: De vertaling van deze inhoud wordt momenteel bewerkt door gebruiker @name en is daarom vergrendeld. De vergrendeling is van kracht sinds @date".

en: This content translation is now locked against simultaneous editing. This content translation will remain locked if you navigate away from this page without saving or unlocking it.
nl: Deze vertaling is nu vergrendeld. Indien u deze pagina verlaat zonder deze te bewaren of ontgrendelen, blijft de vergrendeling actief.

en: This content translation is now locked by you against simultaneous editing. This content translation will remain locked if you navigate away from this page without saving or unlocking it.
nl: Deze vertaling is nu vergrendeld. De vertaling blijft vergrendeld als u deze pagina verlaat zonder op te slaan of te ontgrendelen.

en: Lock only on entity translation level.
nl: Alleen vergrendelen op het niveau van entiteitsvertalingen.

en: Activating this options allows users to edit multiple translations concurrently
nl: Selecteer deze optie om meerdere vertalingen gelijktijdig te kunnen bewerken.

en: To allow editing multiple translations concurrently you need to install %module
nl: Om meerdere vertalingen gelijktijdig te kunnen bewerken dient %module te worden geïnstalleerd

en: Lock form using JS.
nl: Formulier vergrendelen door middel van Javascript.

en: Activating this options activates the lock when the user is on the form. This helps if modules interacting with form without a user interacting with the form, like the prefetch_cache module.
nl: Selecteer deze optie om de vergrendeling te activeren op het moment dat het formulier daadwerkelijk getoond wordt. Dit heeft zin bij modules die het formulier opbouwen zonder dat de gebruiker dit ziet, zoals de module prefetch_cache.

en: Lock only on entity form operation level.
nl: Alleen vergrendelen per formuliertype.

en: Enable lock for selected form operations
nl: Vergrendelen inschakelen voor geselecteerde formuliertypes

en: Disable lock for selected form operations
nl: Vergrendelen uitschakelen voor geselecteerde formuliertypes

en: Activating this options allows users to edit different entity forms concurrently
nl: Selecteer deze optie om verschillende formuliertypes gelijktijdig te kunnen gebruiken.

en: Lock broken. Anyone can now edit this content translation.
nl: Ontgrendeld. Anderen kunnen deze vertaling weer bewerken.

en: Break lock action
nl: Ontgrendelingsactie
