Content Model & Site Documentation (1.0.31) - en to ja translation catalogue (92 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Type
ja: タイプ

en: Actions
ja: アクション

en: Description
ja: 説明

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Project
ja: プロジェクト

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: View
ja: ビュー

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Notes
ja: ノート

en: Updated
ja: 更新

en: Total
ja: 合計

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: Created
ja: 作成

en: Page
ja: ページ

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Field name
ja: フィールド名

en: Field type
ja: フィールドタイプ

en: Fields
ja: フィールド

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Details
ja: 詳細

en: Id
ja: ID

en: System
ja: システム

en: Desc
ja: 降順

en: Filters
ja: フィルター

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: Key
ja: キー

en: unlimited
ja: 無制限

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: Entity
ja: エンティティ

en: Revert
ja: 戻す

en: Transition
ja: 遷移

en: terms
ja: ターム

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: Changed
ja: 変更済

en: Document
ja: ドキュメント

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Enabled modules
ja: 有効なモジュール

en: Translatable
ja: 翻訳可能

en: Export data
ja: エクスポートデータ

en: Language code
ja: 言語コード

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: Maximum depth
ja: 最大の深さ

en: Module name
ja: モジュール名

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Node count
ja: ノード数

en: Field Name
ja: フィールド名

en: Cardinality
ja: カーディナリティ

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: nodes
ja: ノード

en: Download CSV
ja: CSVダウンロード

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: User roles
ja: ユーザーの役割

en: Bundle
ja: バンドル

en: Config
ja: 設定

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Operations links
ja: 管理リンク

en: Required field
ja: 必須フィールド

en: Architecture
ja: アーキテクチャー

en: Asc
ja: 昇順

en: undefined
ja: 未定義

en: blocks
ja: ブロック

en: Displaying @start - @end of @total
ja: @total 件中の @start 件目～ @end 件目を表示

en: Block types
ja: ブロックタイプ

en: Paragraph types
ja: パラグラフタイプ

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ja: 本当に @language の翻訳を %revision-date のリビジョンに戻してもいいですか？

en: Revert content shared among translations
ja: 翻訳間で共有されるコンテンツを元に戻す

en: Errors found
ja: 見つかったエラー
