Content Model & Site Documentation (1.0.34) - en to ar translation catalogue (74 entries)

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Value
ar: القيمة

en: Type
ar: النوع

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Description
ar: الوصف

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Project
ar: المشروع

en: Edit
ar: تحرير

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Label
ar: التسمية

en: Help
ar: المساعدة

en: Default
ar: الافتراضي

en: View
ar: عرض

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Notes
ar: ملحوظات

en: Updated
ar: التحديث

en: Total
ar: المجموع

en: ID
ar: المعرف ID

en: Before
ar: قبل

en: After
ar: بعد

en: Created
ar: الإنشاء

en: Page
ar: الصفحة

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Field type
ar: نوع الحقل

en: Fields
ar: الحقول

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Details
ar: التفاصيل

en: System
ar: النظام

en: Desc
ar: تنازلي

en: Filters
ar: المرشحات

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Authoring information
ar: معلومات التاليف

en: Key
ar: المفتاح

en: unlimited
ar: غير محدود

en: Workflow
ar: سيرة العمل

en: Entity
ar: الكيان

en: Revert
ar: استرجع

en: Transition
ar: الترجمة

en: Revisions for %title
ar: مراجعات %title

en: Revision
ar: مراجعة

en: Changed
ar: تم التغير

en: Document
ar: وثيقة

en: Revision of %title from %date
ar: نسخة %date من %title

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Enabled modules
ar: الوحدات المفعلة

en: Translatable
ar: قابل للترجمة

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Node count
ar: عدد العقد

en: Cardinality
ar: رئيسي

en: - Select -
ar: - اختر -

en: Download CSV
ar: تحميل CSV

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: Bundle
ar: الحزمة

en: - All -
ar: - الكل -

en: Copy of the revision from %date.
ar: نسخة من مراجعة %date.

en: Operations links
ar: روابط العمليات

en: Required field
ar: حقل ضروري

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
ar: تحذير : هذه الصلاحية تؤثر على الأمن، لا تمنحها إلا للأدوار الموثوق بها.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: blocks
ar: صناديق

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ar: يشير إلى أن التحرير الأخير للترجمة من مراجعة جديدة

en: Errors found
ar: يوجد أخطاء
