Content Model & Site Documentation (1.0.34) - en to fa translation catalogue (78 entries)

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عملیات

en: Value
fa: مقدار

en: Type
fa: نوع

en: Actions
fa: عملکردها

en: Description
fa: توضیحات

en: Content types
fa: انواع محتوا

en: Project
fa: پروژه

en: Edit
fa: ویرایش

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Label
fa: برچسب

en: Help
fa: راهنما

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: View
fa: مشاهده

en: Vocabularies
fa: واژگان‌ها

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Updated
fa: به‌روز

en: Total
fa: مجموع

en: ID
fa: شناسه

en: Before
fa: قبل از

en: After
fa: بعد

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Page
fa: صفحه

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: فیلتر

en: Revisions
fa: بازبینی‌ها

en: Field name
fa: نام فیلد

en: Field type
fa: نوع فیلد

en: Fields
fa: فیلدها

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Details
fa: جزئیات

en: Id
fa: شناسه

en: System
fa: سیستم

en: Desc
fa: نزولی

en: Filters
fa: فیلترها

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Authoring information
fa: اطلاعات نویسنده

en: Key
fa: کلید

en: unlimited
fa: نامحدود

en: Workflow
fa: جریان کار

en: Entity
fa: عنصر

en: Revert
fa: بازگشت

en: Transition
fa: انتقال

en: terms
fa: واژه‌ها

en: Revisions for %title
fa: بازبینی‌های %title

en: Revision
fa: بازبینی

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Document
fa: سند

en: Revision of %title from %date
fa: بازبینی %title از %date

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Enabled modules
fa: ماژول‌های فعال

en: Translatable
fa: قابل ترجمه

en: Permission
fa: مجوز

en: Language code
fa: کد زبان

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید به بازبینی %revision-date برگردید؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fa: آیا از حذف بازبینی مربوط به تاریخ %revision-date اطمینان دارید؟

en: Module name
fa: نام ماژول

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Node count
fa: تعداد گره‌ها

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: nodes
fa: گره ها

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: User roles
fa: نقش‌های کاربری

en: Bundle
fa: بسته

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Copy of the revision from %date.
fa: کپی نسخه %date

en: Operations links
fa: پیوندهای عملیات

en: Required field
fa: فیلد لازم

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
fa: هشدار: فقط به نقش‌های مورد اعتماد داده شود: این مجوز پیامدهای امنیتی دارد.

en: Asc
fa: صعودی

en: Block types
fa: انواع بلوک‌ها

en: Paragraph types
fa: انواع پاراگراف

en: Errors found
fa: خطاهای یافت شده
