Content Model & Site Documentation (1.0.34) - en to uk translation catalogue (98 entries)

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Value
uk: Значення

en: Type
uk: Тип

en: Actions
uk: Дії

en: Description
uk: Опис

en: Content types
uk: Типи матеріалів

en: Documentation
uk: Документація

en: Project
uk: Проект

en: Edit
uk: Редагувати

en: Reset
uk: Скинути

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: Help
uk: Довідка

en: Default
uk: Базово

en: View
uk: Перегляд

en: Vocabularies
uk: Словники

en: Notes
uk: Примітки

en: Updated
uk: Оновлено

en: Total
uk: Всього

en: Before
uk: Перед

en: After
uk: Після

en: Created
uk: Створено

en: Page
uk: Сторінка

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Revisions
uk: Редакції

en: Field name
uk: Назва поля

en: Field type
uk: Тип поля

en: Fields
uk: Поля

en: Authored by
uk: Автор

en: Details
uk: Подробиці

en: accounts
uk: рахунки

en: Id
uk: Ідентифікатор

en: System
uk: Система

en: Desc
uk: Спад

en: Filters
uk: Фільтри

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Authoring information
uk: Відомості про автора

en: Key
uk: Ключ

en: unlimited
uk: необмежено

en: Workflow
uk: Документообіг

en: Entity
uk: Сутність

en: Revert
uk: Відновити

en: Transition
uk: Перехід

en: terms
uk: терміни

en: Revisions for %title
uk: Редакції для матеріалу %title

en: Revision
uk: Редакція

en: Changed
uk: Змінено

en: Document
uk: Документ

en: Revision of %title from %date
uk: Редакція матеріалу %title від %date

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Enabled modules
uk: Увімкнені модулі

en: Translatable
uk: Доступний для перекладу

en: Export data
uk: Вивантаження даних

en: Permission
uk: Повноваження

en: Language code
uk: Код мови

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте повернутися до редакції за %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити редакцію від %revision-date?

en: Field Type
uk: Тип поля

en: Maximum depth
uk: Максимальна глибина

en: Module name
uk: Назва модуля

en: Offset
uk: Зміщення

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Node count
uk: Кількість матеріалів

en: Field Name
uk: Ім'я поля

en: Cardinality
uk: Кардинальність

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: nodes
uk: матеріали

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: User roles
uk: Ролі користувача

en: Bundle
uk: Пакет

en: Config
uk: Конфіґурація

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Copy of the revision from %date.
uk: Копія редакції від %date.

en: Entity Type
uk: Тип сутності

en: Current revision
uk: Поточна редакція

en: Operations links
uk: Операційні посилання

en: Required field
uk: Обов’язкове поле

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
uk: Увага: Надавати тільки довіреним ролям; це повноваження пов’язане з безпекою.

en: Architecture
uk: Архітектура

en: TOTAL
uk: ЗАГАЛОМ

en: Asc
uk: Зрост

en: Field not found
uk: Поле не знайдено

en: undefined
uk: невизначений

en: blocks
uk: блоків

en: Displaying @start - @end of @total
uk: Показ @start - @end з @total

en: Block types
uk: Типи блоків

en: Revision translation affected
uk: Редакція, на яку вплинув переклад

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
uk: Вказує, що останнє редагування перекладу належить до поточної редакції.

en: @date by @username
uk: @date від @username

en: @langname revisions for %title
uk: Редакції @langname для матеріалу %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте повернутися до перекладі на мову @language у редакції за %revision-date?

en: Revert content shared among translations
uk: Повернути матеріал, котрий існує в перекладах

en: Errors found
uk: Знайдені помилки
