Content Model & Site Documentation (1.0.8) - en to ro translation catalogue (62 entries)

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Description
ro: Descriere

en: Project
ro: Proiect

en: Edit
ro: Editați

en: Reset
ro: Resetează

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: Label
ro: Etichetă

en: Help
ro: Ajutor

en: Default
ro: Implicit

en: View
ro: Afișează

en: Notes
ro: Note

en: Before
ro: Anterior

en: After
ro: După

en: Created
ro: Creat

en: Page
ro: Pagina

en: Published
ro: Publicat

en: Filter
ro: Filtru

en: Revisions
ro: Revizii

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Field type
ro: Tip câmp

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Authored by
ro: Autor

en: Desc
ro: Descendent

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Authoring information
ro: Informații despre autor

en: unlimited
ro: nelimitat

en: Workflow
ro: Fluxul de lucru

en: Entity
ro: Entitate

en: Revert
ro: Revenire

en: Transition
ro: Tranziție

en: Revisions for %title
ro: Revizii pentru %title

en: Revision
ro: Revizie

en: Changed
ro: Schimbat

en: Revision of %title from %date
ro: Revizia %title de la data %date

en: Translatable
ro: Traductibil

en: Language code
ro: Codul limbii

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriți revenirea la revizia din %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriți să ștergeți revizia din %revision-date?

en: Module name
ro: Numele modulului

en: Offset
ro: Decalaj

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Cardinality
ro: Cardinalitate

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: Bundle
ro: Pachet

en: Config
ro: Configurație

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Copy of the revision from %date.
ro: Copie a reviziei de la data de %date.

en: Current revision
ro: Revizie actuală

en: Operations links
ro: Legături de operare

en: Required field
ro: Câmp obligatoriu

en: Asc
ro: Ascendent

en: Displaying @start - @end of @total
ro: Afișare @start - @end din @total

en: Revision translation affected
ro: Revizuirea traducerii afectate

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ro: Indică dacă ultima modificare a traducerii aparține reviziei curente.

en: @date by @username
ro: @date de către @username

en: @langname revisions for %title
ro: Revizii în @langname pentru %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ro: Sunteți sigur că vreți să întoarceți traducerea @language la revizia din %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ro: Întoarceți conținutul împărțit între traduceri
