Content Model & Site Documentation (1.0.9) - en to hi translation catalogue (56 entries)

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Value
hi: मान

en: Type
hi: प्रकार

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Project
hi: परियोजना

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Help
hi: मदद

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: View
hi: देखें

en: ID
hi: आईडी

en: Before
hi: पहले

en: After
hi: बाद में

en: Created
hi: निर्मित

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Field type
hi: क्षेत्र प्रकार

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: Desc
hi: अवरोही

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Authoring information
hi: संलेखन जानकारी

en: unlimited
hi: असीमित

en: Workflow
hi: कार्यप्रवाह

en: Entity
hi: इकाई

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Transition
hi: संक्रमण

en: Revisions for %title
hi: %title के लिए सुधारण |

en: Revision
hi: संशोधन

en: Changed
hi: बदल गया

en: Document
hi: दस्तावेज़

en: Revision of %title from %date
hi: %date पर %title द्वारा संशोधित

en: Translatable
hi: अनुवाद योग्य

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hi: क्या आप सच में इस सुधारण से पहले वाले सुधारण %revision-date पर लौटना चाहते हैं?

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Bundle
hi: पोटली

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Copy of the revision from %date.
hi: %date से संशोधन की कॉपी.

en: Required field
hi: आवश्यक फील्ड

en: Revision translation affected
hi: संशोधन अनुवाद प्रभावित

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hi: इंगित करता है कि क्या अनुवाद का यह अंतिम संपादन वर्तमान संशोधन का है या नहीं।
