Content Model Documentation (1.0.9) - en to hu translation catalogue (74 entries)

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Value
hu: Érték

en: Type
hu: Típus

en: Actions
hu: Műveletek

en: Description
hu: Leírás

en: Project
hu: Projekt

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: Help
hu: Súgó

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: View
hu: Megtekintés

en: Notes
hu: Jegyzetek

en: ID
hu: Azonosító

en: Before
hu: Előtte

en: After
hu: Utána

en: Created
hu: Létrehozva

en: Page
hu: Oldal

en: Published
hu: Közzétéve

en: Filter
hu: Szűrő

en: Revisions
hu: Változatok

en: Field name
hu: Mező neve

en: Field type
hu: Mező típusa

en: Fields
hu: Mezők

en: Authored by
hu: Szerző

en: Details
hu: Részletek

en: Desc
hu: Csökk

en: Filters
hu: Szűrők

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Authoring information
hu: Szerzői információk

en: Key
hu: Kulcs

en: unlimited
hu: korlátlan

en: Workflow
hu: Munkafolyamat

en: Entity
hu: Entitás

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Transition
hu: Átmenet

en: Revisions for %title
hu: %title változatai

en: Revision
hu: Változat

en: Changed
hu: Módosítva

en: Document
hu: Dokumentum

en: Revision of %title from %date
hu: %title %date dátumú változata

en: Translatable
hu: Fordítható

en: Language code
hu: Nyelvkód

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan visszaállítható?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan törölhető?

en: Maximum depth
hu: Maximális mélység

en: Module name
hu: Modulnév

en: Offset
hu: Eltolás

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Cardinality
hu: Számosság

en: - Select -
hu: - Választás -

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: Bundle
hu: Mezőköteg

en: Config
hu: Beállítás

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Copy of the revision from %date.
hu: %date napon készült változat másolata.

en: Current revision
hu: Aktuális változat

en: Operations links
hu: Műveletek hivatkozásai

en: Required field
hu: Kötelező mező

en: Architecture
hu: Építészet

en: Asc
hu: Növ

en: Field not found
hu: Mező nem található

en: Displaying @start - @end of @total
hu: @start – @end / @total megjelenítése

en: Revision translation affected
hu: Változat fordítása érintve

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hu: Azt jelöli, hogy a fordítás utolsó módosítása a jelenlegi változathoz tartozik.

en: @date by @username
hu: @date időpontban @username által

en: @langname revisions for %title
hu: %title @langname nyelvű változatai

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
hu: Biztosan vissza legyen állítva @language fordítás a %revision-date időpontban használt változatra?

en: Revert content shared among translations
hu: Fordítások között megosztott tartalom visszaállítása
