Content Model & Site Documentation (1.0.9) - en to id translation catalogue (62 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Description
id: Deskripsi

en: Project
id: Proyek

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: View
id: Lihat

en: Before
id: Sebelum

en: After
id: Sesudah

en: Created
id: Dibuat

en: Page
id: Halaman

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Revisions
id: Revisi

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Field type
id: Jenis bidang isian

en: Fields
id: Bidang isian

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Details
id: Rincian

en: Filters
id: Filter

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: Key
id: Kunci

en: unlimited
id: Tidak terbatas

en: Workflow
id: Alur kerja

en: Entity
id: Entitas

en: Revert
id: Kembali

en: Transition
id: Transisi

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Changed
id: Berubah

en: Document
id: Dokumen

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Translatable
id: Dapat diterjemahkan

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: Module name
id: Nama modul

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Cardinality
id: Kardinalitas

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Bundle
id: Bundel

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Required field
id: Jadikan isian wajib

en: Asc
id: Urutan turun

en: Displaying @start - @end of @total
id: Menampilkan @start - @end dari @total

en: Revision translation affected
id: Terjemahan revisi terpengaruh

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
id: Menunjukkan jika pengeditan terakhir dari terjemahan milik revisi saat ini.

en: @date by @username
id: @date oleh @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
id: Apakah Anda yakin ingin mengembalikan terjemahan @language ke revisi dari %revision-date?

en: Revert content shared among translations
id: Mengembalikan konten yang dibagikan di antara terjemahan
