Content Model Documentation (1.0.9) - en to it translation catalogue (65 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: Actions
it: Azioni

en: Description
it: Descrizione

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Help
it: Aiuto

en: Default
it: Predefinito

en: View
it: Visualizza

en: Notes
it: Note

en: Before
it: Prima

en: After
it: Dopo

en: Created
it: Creato

en: Page
it: Pagina

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Revisions
it: Revisioni

en: Field name
it: Nome del campo

en: Field type
it: Tipo di campo

en: Fields
it: Campi

en: Authored by
it: Creato da

en: Details
it: Dettagli

en: Desc
it: Disc

en: Filters
it: Filtri

en: Sort by
it: Ordina per

en: Authoring information
it: Informazioni sull'autore

en: Key
it: Chiave

en: unlimited
it: illimitati

en: Entity
it: Entità

en: Revert
it: Ripristina

en: Transition
it: Transizione

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Changed
it: Modificato

en: Document
it: Documento

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Translatable
it: Traducibile

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: Module name
it: Nome modulo

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Cardinality
it: Cardinalità

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Config
it: Configurazione

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Operations links
it: Link operativi

en: Required field
it: Campo obbligatorio

en: Displaying @start - @end of @total
it: Visualizzazione elementi @start - @end su @total

en: Revision translation affected
it: Traduzione della revisione interessata

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
it: Indica se l'ultima modifica di una traduzione fa riferimento alla revisione attuale.

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
it: Vuoi veramente ripristinare la traduzione @language alla revisione del %revision-date?

en: Revert content shared among translations
it: Ripristina contenuto condiviso tra traduzioni
