Content Model Documentation (1.0.9) - en to ru translation catalogue (73 entries)

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: Value
ru: Значение

en: Type
ru: Тип

en: Actions
ru: Действия

en: Description
ru: Описание

en: Project
ru: Проект

en: Edit
ru: Редактировать

en: Reset
ru: Сбросить

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Label
ru: Метка

en: Help
ru: Справка

en: Default
ru: По умолчанию

en: View
ru: Просмотр

en: Notes
ru: Примечания

en: Before
ru: До

en: After
ru: После

en: Created
ru: Создано

en: Page
ru: Страница

en: Published
ru: Опубликовано

en: Filter
ru: Фильтр

en: Revisions
ru: Редакции

en: Field name
ru: Имя поля

en: Field type
ru: Тип поля

en: Fields
ru: Поля

en: Authored by
ru: Автор

en: Details
ru: Подробности

en: Desc
ru: По убыванию

en: Filters
ru: Фильтры

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Authoring information
ru: Информация об авторе

en: Key
ru: Ключ

en: unlimited
ru: неограничено

en: Workflow
ru: Порядок действий

en: Entity
ru: Сущность

en: Revert
ru: Вернуть

en: Transition
ru: Переход

en: Revisions for %title
ru: Редакции %title

en: Revision
ru: Редакция

en: Changed
ru: Изменение

en: Document
ru: Документ

en: Revision of %title from %date
ru: Редакция %title от %date

en: Translatable
ru: Переводимый

en: Language code
ru: Код языка

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите вернуться к редакции от %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите удалить редакцию от %revision-date?

en: Maximum depth
ru: Максимальная глубина

en: Module name
ru: Название модуля

en: Offset
ru: Пропустить

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Cardinality
ru: Количество элементов

en: - Select -
ru: - Выберите -

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: Bundle
ru: Набор

en: Config
ru: Конфигурация

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Copy of the revision from %date.
ru: Копия редакции от %date.

en: Current revision
ru: Текущая редакция

en: Operations links
ru: Ссылки операций

en: Required field
ru: Обязательное поле

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Field not found
ru: Поле не найдено

en: undefined
ru: неизвестно

en: Displaying @start - @end of @total
ru: Отображается с @start по @end из @total

en: Revision translation affected
ru: Редакция, на которую повлиял перевод

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ru: Указывает, что последние редактирование перевода принадлежит текущей редакции.

en: @date by @username
ru: @date от @username

en: @langname revisions for %title
ru: Редакции @langname для материала  %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно желаете вернуть перевод на язык @language к редакции от %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ru: Вернуть контент, общий для переводов
