Content Synchronization (4.0.0-rc2) - en to ja translation catalogue (55 entries)

en: Operations
ja: 操作

en: Type
ja: タイプ

en: Date
ja: 日付

en: Reset
ja: リセット

en: Logs
ja: ログ

en: Message
ja: メッセージ

en: No log messages available.
ja: ログメッセージはありません。

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Upload
ja: アップロード

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Active
ja: アクティブ

en: Welcome
ja: 歓迎

en: Custom
ja: カスタム

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Severity
ja: 重大度

en: Count
ja: カウント

en: Referrer
ja: リファラ

en: About
ja: アバウト

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Synchronize
ja: 同期

en: Import content
ja: コンテンツをインポート

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: Uses
ja: 機能

en: The file could not be uploaded.
ja: ファイルがアップロードできませんでした。

en: Filter log messages
ja: ログメッセージの絞り込み

en: You must select something to filter by.
ja: 絞り込み対象を選択する必要があります。

en: The directory %directory is not writable.
ja: ディレクトリー %directory が書き込み可能ではありません。

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: Recent log messages
ja: 最近のログメッセージ

en: Watch video
ja: ビデオを見る

en: Import all
ja: すべてインポート

en: @count new | @count new
ja[0]: @count 新規
ja[1]: @count 新規

en: @count changed | @count changed
ja[0]: @count 変更
ja[1]: @count 変更

en: @count removed | @count removed
ja[0]: @count 削除
ja[1]: @count 削除

en: View differences
ja: 差分を表示

en: Could not extract the contents of the tar file. The error message is <em>@message</em>
ja: tar ファイルのコンテンツを展開できませんでした。エラーメッセージは以下の通りです: <em>@message</em>

en: Here is your configuration:
ja: あなたの構成は下記のとおりです:

en: Completed @current step of @total.
ja: 計 @total ステップ中の @current ステップが完了。

en: @count renamed | @count renamed
ja[0]: @count 名称変更
ja[1]: @count 名称変更

en: Allowed types: @extensions.
ja: 許可されたタイプ: @extensions 。

en: Filename: %name
ja: ファイル名: %name

en: Configuration archive
ja: 構成アーカイブ

en: Staged
ja: ステージ済み

en: @source_name to @target_name
ja: @source_name から @target_name へ

en: The import failed with the following message: %message
ja: インポートは次のメッセージを出して失敗しました: %message

en: Log data is corrupted and cannot be unserialized: @message
ja: ログ・データが壊れていてシリアライズ解除できません: @message

en: How can we help you?
ja: お手伝いしましょうか？
